PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadchodzi outletowa rewolucja

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 mar 2016 10:07

Nadchodzi outletowa rewolucja Mateusz Skubiszewski, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych, BNP Paribas Real Estate Poland

Rynek centrów wyprzedażowych czeka transformacja. Outlety będą bardziej podobne do tradycyjnych centrów handlowych.

REKLAMA

W najbliższych dwóch latach rynek centrów wyprzedażowych powiększy się o 22 tys. mkw. nowej powierzchni - wynika z raportu „Always in. The Outlet Centre Market in Poland” opracowanego przez BNP Paribas Real Estate Poland.

Według ekspertów wzrośnie również ich odwiedzalność, zwłaszcza wśród przedstawicieli klasy średniej. W centrach wyprzedażowych na znaczeniu zyskają  strefa wypoczynku i rozrywki oraz oferta gastronomiczna. Coraz bardziej widoczne zainteresowanie  marek z segmentu premium wkrótce przełoży się na ich pojawienie się w centrach wyprzedażowych.

Łączna powierzchnia dostępnych obecnie na rynku trzynastu centrów wyprzedażowych przekroczyła 213 tys. mkw. W perspektywie kolejnych lat rynek powiększy się o kolejne - w stolicy oraz w Bydgoszczy. Dodatkowo, eksperci BNP Paribas Real Estate Poland wskazują Rzeszów i Śląsk jako kolejne lokalizacje z dużym potencjałem do rozwoju tego typu projektów.

- Zakupy w centrach wyprzedażowych cieszą się niesłabnącą popularnością. W najbliższych latach spodziewamy się wzrostu zainteresowania tego typu formatami, głównie wśród średnio zamożnych mieszkańców dużych aglomeracji. Będzie to spowodowane z jednej strony stopniowym bogaceniem się klasy średniej, a z drugiej coraz szerszą ofertą produktów dostępną w centrach typu Outlet. Ewoluują one stopniowo w kierunku tradycyjnych galerii handlowych, w których istotnym elementem jest strefa wypoczynku i rozrywki. – podkreśla Anna Staniszewska, dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa BNP Paribas Real Estate Poland.

Autorzy raportu zwracają uwagę na odpowiednią reprezentację tego formatu w dużych aglomeracjach i podkreślają rosnący potencjał dla tych obiektów w miastach średniej wielkości. Zdaniem analityków BNP Paribas Real Estate Poland, procent niewynajętej powierzchni w nowo otwartych Outletach będzie wyższy niż w tradycyjnych centrach handlowych. Jednak w średnim horyzoncie czasowym liczba niewynajętych lokali  będzie spadać. Rosnąć za to będą apetyty inwestorów.

Centra wyprzedażowe to stosunkowo nowy produkt na krajowym rynku inwestycyjnym, ale cieszący się coraz większym zainteresowaniem, zwłaszcza w przypadku  obiektów wysokiej jakości. Inwestycje w Outlety są ciekawą alternatywą dla coraz trudniejszego rynku tradycyjnych centrow handlowych – komentuje Mateusz Skubiszewski, dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

  • 1
  • 2
  • Piotr Boruc 2016-03-17 08:54:53
    Podobne tendencje były zauważalne i zgłaszane przez konsumentów już 10 lat temu, gdy zajmowałem się jednymi z pierwszych dużych centrów outletowych w Polsce. Natomiast te tendencje wynikały z innych przyczyn niż obecnie. Z jednej strony było to związane ze świeżością tego konceptu w Polsce i z jego szerszą nieznajomością, a z drugiej z aspiracjami i przyzwyczajeniami konsumentów. Ze względu na swoją lokalizację centra outletowe nie miały w swoim otoczeniu typowych centrów handlowych (nawet tych mniejszej wielkości) natomiast mieszkańcy okolicy, głównie z niższego przedziału wiekowego, chcieli je tak traktować. Konsumenci przyjeżdżający z większych ośrodków (miast) byli przyzwyczajeni do pewnego standardu usług dodatkowych, np. gastronomicznych, czego potrzebę zgłaszali. Obecnie dostrzega się właśnie rozwój tych usług dodatkowych, np. wprowadzenie sieciowych kawiarni, które w większych miastach są wykorzystywane do coworkingu.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA