PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najbardziej perspektywiczne lokalizacje handlowe w Warszawie. Białołęka i Wilanów mają konkurencję

  • Autor: propertynews.pl
  • 03 lip 2014 09:30

Najbardziej perspektywiczne lokalizacje handlowe w Warszawie. Białołęka i Wilanów mają konkurencję

Wawer, Ursynów i Wola dołączają do Białołęki i Wilanowa jako jedne z najbardziej perspektywicznych lokalizacji pod nowe projekty handlowe w Warszawie. Zapotrzebowaniu na inwestycje sprzyja wzrost siły nabywczej oraz dynamiczny rozwój rynku mieszkaniowego. To wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez JLL, GfK Polonia oraz ekspertów z firmy REAS.

REKLAMA

Raport Warszawski rynek handlowy: nie przegap możliwości! to opracowanie identyfikujące obszary o największym potencjale dla nowych inwestycji handlowych w stolicy, przygotowane na podstawie danych o nasyceniu powierzchnią handlową, sile nabywczej mieszkańców, a także prognoz nowego budownictwa mieszkaniowego w perspektywie krótko- i długoterminowej, w podziale na dzielnice.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL, informuje: „To druga edycja raportu Warszawski rynek handlowy: nie przegap możliwości, opublikowanego w 2009 r. Chcieliśmy wspólnie z naszymi partnerami merytorycznymi ponownie przyjrzeć się stołecznej mapie handlowej i określić kierunki rozwoju rynku na nadchodzące lata. Od wydania pierwszego raportu zmieniło się sporo, szczególnie w zakresie infrastruktury komunikacyjnej - otwarto nowy most Marii Curie-Skłodowskiej, autostradę A2 wraz z obwodnicami stolicy - odcinkiem drogi S8 oraz zachodniej części S2, dobiega końca budowa centralnego odcinka drugiej linii metra. W planach są dalsze inwestycje miejskie, które wpłyną na rynek mieszkaniowy, a co za tym idzie - mogą także redefiniować stołeczny rynek handlowy.

Podaż i nasycenie powierzchnią handlową w Warszawie - z potencjałem na nowe projekty

Pod względem nowej podaży warszawski rynek charakteryzował się dużą stabilnością na przestrzeni ostatnich siedmiu lat. Średnio co roku przybywało prawie 20 000 mkw. powierzchni handlowej. Ostatnie duże centrum handlowe (40,000-80,000 mkw. GLA), czyli Złote Tarasy, powstało w 2007 r., a bardzo duże (powyżej 80,000 mkw.) w 2004 r. (Arkadia). Nie oznacza to jednak stagnacji rynku, a wręcz przeciwnie - w ostatnim czasie rozwijały się mniejsze formaty i centra osiedlowe czy galerie śródmiejskie. Rozwijają się również ciągi sklepów w parterach budynków mieszkalnych i biurowych, a także ulice handlowe.

Agnieszka Tarajko - Bąk, starszy snalityk Rynku, JLL, wskazuje: „Biorąc pod uwagę wszystkie stołeczne obiekty o powierzchni najmu powyżej 500 mkw., czyli centra i parki handlowe, centra wyprzedażowe, wolnostojące sieciowe sklepy spożywcze, ciągi sklepów w parterach budynków mieszkalnych i biurowych, sklepy meblowe, obiekty typu DIY oraz lokale przy ulicach handlowych, średnie nasycenie w Warszawie wynosi 1 151 mkw. na 1 000 mieszkańców. Włochy, Targówek i Śródmieście są w czołówce, głównie ze względu na koncentrację dużych obiektów handlowych. Najniższe nasycenie odnotowujemy na Bielanach, w Rembertowie i na Żoliborzu".

Siła nabywcza w Warszawie - Wawer, Wesoła i Włochy na czele
Warszawiacy dysponują przeciętnie o blisko 80 proc. wyższym budżetem od statystycznego Polaka (a warszawskie gospodarstwo domowe o 40% wyższym budżetem od statystycznego polskiego gospodarstwa domowego). Co ciekawe, różnice wartości Indeksu Siły Nabywczej GFK dla gospodarstwa domowego pomiędzy poszczególnymi dzielnicami sięgają nawet 40 proc.

Agnieszka Kowalewska, Project Manager, GfK Polonia, wyjaśnia: „Od 2005 do 2013 r. średnia wartość siły nabywczej na gospodarstwo domowe w Warszawie wzrosła ponad dwukrotnie, do prawie 100 000 zł na rok. Obserwujemy przy tym znaczące rozbieżności pomiędzy poszczególnymi warszawskimi dzielnicami. Przeciętna wartość siły nabywczej gospodarstwa domowego jest najwyższa w Wawrze, Wesołej, we Włochach, na Białołęce i Wilanowie, a najniższa na Bielanach, Targówku i Żoliborzu".

Mokotów charakteryzuje się najwyższą całkowitą siłą nabywczą spośród wszystkich dzielnic, co jest efektem największej liczby mieszkańców (prawie 220 000) oraz ich względnej zamożności. Kolejnym parametrem przy określaniu lokalizacji z największym potencjałem pod inwestycje handlowe jest rynek pracy. Najniższy (poniżej 4 proc.) wskaźnik bezrobocia rejestrowany jest na Wilanowie, Ursynowie i Białołęce. Stopa bezrobocia jest również niska w Wesołej, Ursusie, Wawrze i na Bemowie (poniżej 5 proc.).

 Więcej informacji na stronie http://www.reas.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Kosma 2014-07-03 16:38:31
    Ale dlaczego od razu konkurencję? Bardzo dobrze, że wreszcie deweloperzy zaczynają dostrzegać, że mieszkańcy prawej strony Wisły nie mają ochoty tracić tyle czasu na dojazdy i chcieliby mieć „własną” galerię u siebie. Jako mieszkaniec Białołęki czekam akurat na galerię północną, ale uważam, że żadna dzielnica nie powinna być poszkodowana w tej kwestii.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA