PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najważniejsza jest jakość

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 maj 2014 10:05

Banki są dziś gotowe finansować projekty deweloperskie z każdego sektora nieruchomości komercyjnych. W obecnych czasach o przyznaniu finansowania decyduje bowiem nie branża, ale jakość inwestycji.

REKLAMA

- Z dobrymi projektami mamy do czynienia we wszystkich segmentach rynku, choć pewne z nich budzą znaki zapytania. Tak jest w przypadku nadprodukcji powierzchni biurowej na rynku warszawskim - wyjaśnia Marek Koziarek, dyrektor zarządzający, Departament Finansowania Nieruchomości Komercyjnych, Pekao SA.

Jak dodaje, wątpliwości budzą też niektóre inwestycje handlowe. - Nie we wszystkich miastach Polski jest miejsce na kolejne centrum handlowe - tłumaczy Marek Koziarek.

Ekspert z Pekao podkreśla, że poza jakością projektu dla banku ważne jest też to, z kim podpisuje umowę. - Zależy nam na współpracy z deweloperami z doświadczeniem oraz takimi, z którymi mamy pozytywne doświadczenia. Szukamy także nowych firm. W dzisiejszych czasach nie wystarczy tylko zbudować obiektu. Należy też stworzyć ciekawy produkt - tłumaczy Koziarek.

Pekao jest również zainteresowane finansowaniem projektów na rynkach regionalnych. Bank finansował już niewielkie inwestycje w mniejszych miastach takich jak: Grudziądz, Toruń, Jelenia Góra czy Tarnów.

- W przypadku projektów biurowych jesteśmy bardzo zadowoleni z rynku krakowskiego. Stolica Małopolski jest jedną z najatrakcyjniejszych na świecie lokalizacji dla sektora BPO - podkreśla.

To właśnie projekty handlowe i biurowe są najchętniej finansowane przez Pekao. Marek Koziarek podkreśla jednak, że sytuacja na rynku powierzchni magazynowych uległa znaczącej poprawie. - Jeszcze dwa lata temu było zupełnie inaczej. Teraz widzimy bardzo duży popyt na takie projekty. Poza tym miały miejsca transakcje zakupu dużych portfeli nieruchomości - wyjaśnia. Dodaje też, że cały czas nie jest to dobry moment na finansowanie inwestycji spekulacyjnych. - Z drugiej strony nie ma też dużego zapotrzebowania na takie finansowanie. Projekty powstają na konkretne zamówienie klienta - mówi.

W przypadku projektów hotelowych inwestorzy muszą przedstawić dobrą koncepcję inwestycji i popsiadać długoterminową umowę z profesjonalnym operatorem.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA