PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najwięcej nieterminowych zobowiązań należy do handlu

  • wnp.pl
  • 14 kwi 2015 11:12

Problem z płatnościami wciąż istnieje, ale jednak z kwartału na kwartał jest coraz lepiej. Trzeba zaznaczyć, że mimo tych pozytywnych zmian, niespłacone zobowiązania wciąż stanowią barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej - mówi wywiadzie dla wnp.pl Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

REKLAMA

Czy polscy przedsiębiorcy nadal mają problemy z płatnościami? Powstaje dużo raportów, z których wnika, że maleją zatory płatnicze w Polsce.

- Problem z płatnościami wciąż istnieje, ale fakt, z kwartału na kwartał jest coraz lepiej. Liczba dłużników w Krajowym Rejestrze Długów od pewnego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Dobre sygnały płyną także z portfela należności polskich przedsiębiorstw, badania które przeprowadzamy wspólnie z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych już od sześciu lat. Średnio w portfelu przedsiębiorców pod koniec ubiegłego kwartału było 22,5 proc. nieuregulowanych w terminie faktur. Krócej czeka się też na zapłatę za wystawione faktury - średnio 3 miesiące i 12 dni, czyli o miesiąc i 9 dni krócej niż w najgorszym pod tym względem I kwartale 2013 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo tych pozytywnych zmian, niespłacone zobowiązania wciąż stanowią barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Narzeka na nią ponad połowa firm (54,3 proc.), a co trzeci przedsiębiorca z powodu braku płatności od kontrahentów nie może w terminie regulować własnych zobowiązań.

Ilu dłużników jest zarejestrowanych w KRD?

- Na koniec I kwartału 2015 roku w bazie Krajowego Rejestru Długów znalazły się informacje o 5,8 mln nieopłaconych w ter minie zobowiązaniach, z czego 711 tys. to długi przedsiębiorców.

Które branże mają największe problemy z regulowaniem należności, a które można postawić za wzór uczciwości biznesowej?

- W każdej branży zdarzają się osoby, które postępują nieuczciwie w stosunku do swoich kontrahentów. Dlatego ciężko mówić, że któraś z branż jest wzorem uczciwości biznesowej. Dużo wynika także z ogólnej kondycji branży. Bo, mimo że wzrost PKB Polski wzrósł w 2014 roku o 3,3 proc. to np. transport, czy handel ucierpiały przez restrykcje na wschodzie, czy nowe przepisy o płacy minimalnej w Niemczech. Stąd mogły pojawić się wśród nich większe długi. Najwięcej nieterminowo regulowanych zobowiązań w bazie KRD, bo niemal 180 tysięcy, należy do handlu. 

Prezes Krajowego Rejestru Długów, BIG, weźmie udział w jednej z sesji VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Panel "Kapitał społeczny i gospodarka" odbędzie się 20 kwietnia 2015 r.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu www.eecpoland.eu

 
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • piotr.m@cdprofit.com.pl 2015-04-15 10:38:47
    p. Łącki ma niepełną wiedzę niestety. Równie nieuczciwe praktyki w sensie niespłacania należności są w branży budowlanej. Niektóre z projektów budowlanych są z założenia jedną wielką bańką długów.
    Najwięcej zleceń na odzyskiwanie długów trudnych dociera do mnie właśnie z szeroko pojętej branży budowlanej.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA