PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Największe rynki na handlowej mapie Polski - najnowsze dane

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 wrz 2012 09:43

Największe rynki na handlowej mapie Polski - najnowsze dane

Największym rynkiem powierzchni handlowej w Polsce jest Warszawa. Znajduje się tu 1,33 mln mkw. powierzchni. Nieco mniej istnieje w aglomeracji śląskiej (951 tys. mkw.) i w Trójmieście (617 tys. mkw.) - wynika z raportu CBRE. Jednak szanse na rozwój istnieją także w innych miastach kraju.

REKLAMA

Potencjalnie najlepsza sytuacja na rynku obiektów wielkopowierzchniowych istnieje w Warszawie. Stolica boryka się jednak z wyraźnym niedoborem powierzchni handlowych. Poprawa sytuacji może nastąpić w 2013 roku, kiedy powstanie dodatkowe 74 tys. mkw. w trzech centrach: Auchan Łomianki, Factory Annopol i Plac Unii, a także w ramach rozbudowy Galerii Mokotów. Istnieją także plany powstania nowych obiektów w Wilanowie i na Białołęce.

Odsetek wolnych powierzchni w stolicy wynosi 1,6 proc. Najbardziej popularne są takie obiekty, jak Złote Tarasy, Galeria Mokotów czy Arkadia.

Warszawa jest najdroższą w Polsce lokalizacją handlową - stawki czynszu za najwyższej jakości powierzchnie osiągają w Warszawie 75 - 90 euro/mkw./miesiąc (za 100-metrowy lokal w dobrym miejscu w jednej z wiodących galerii), natomiast średnie stawki wynoszą 30 - 40 euro/mkw./miesiąc.

Na Śląsku powstaje obecnie 133 tys. mkw. powierzchni handlowej w dwóch dużych projektach: Europa Centralna w Gliwicach (67 tys. mkw.) oraz w Galerii Katowickiej (50,5 tys. mkw.). Według analityków Galeria Katowicka zamiast konkurencji z Silesia City Center będzie współistniała na zasadach podobnych do Złotych Tarasów i Arkadii w Warszawie. Czynsze za najlepsze lokale w wiodących śląskich centrach handlowych wynoszą obecnie 45 - 50 euro/mkw./miesiąc.

Trzeci rynek w Polsce to łącznie 27 centrów handlowych. Na każdy 1 000 mieszkańców aglomeracji przypada 490 m kw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Zdaniem analityków CBRE potencjał Trójmiasta jest bardzo duży, głównie ze względu na istnienie dużych nisz rynkowych. Czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe w Trójmieście wynoszą 40 - 45 euro/m kw./miesiąc.

We Wrocławiu istnieje obecnie 19 nowoczesnych centrów o łącznej powierzchni 541 000 m kw. Zdaniem analityków w porównaniu do innych miast Polski, oferta handlowa Wrocławia jest znacznie bardziej zróżnicowana, obejmując różnego typu centra oraz lokale przy dobrze rozwiniętych głównych ulicach handlowych. Pomimo relatywnie wysokiego nasycenia powierzchnią handlową - ponad 460 mkw. na 1 000 mieszkańców - potencjał Wrocławia dla rozwoju handlu detalicznego jest nadal postrzegany jako obiecujący. W najbliższym czasie ruszy także rozbudowa dwóch obiektów: Magnolia Park (o 20 tys. mkw.) i Pasaż Grunwaldzki (o 12 tys. mkw.). Czynsze za najlepsze lokale w wiodących galeriach handlowych Wrocławia wynoszą 45 - 50 euro/mkw./miesiąc.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA