PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Narastają problemy wokół kieleckiego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2013 08:57

Kieleckie władze sprzeciwiają się obecnym planom spółki PKS2 odnośnie przebudowy i modernizacji dworca autobusowego. W ich opinii budynek nie powinien zostać przebudowywany, a ewentualne inwestycje komercyjne powinny powstać na jego zapleczu. To jednak zdaniem przedstawicieli PKS2 jest niemożliwe.

REKLAMA

O inwestycji pisaliśmy już na łamach portalu.

Spółka PKS2 z Warszawy apeluje do prezydenta Kielc o porozumienie w sprawie rozbudowy dworca autobusowego w centrum miasta. Kieleckie władze nie zgadzają się z przedstawioną przez inwestora wizją przebudowy obiektu.

W marcu spółka Polska Komunikacja Samochodowa 2 jako jedyny podmiot wzięła udział w aukcji należącego do Skarbu Państwa przedsiębiorstwa PKS Kielce. Do finalizacji transakcji ma dojść w najbliższy piątek. Za 9,8 mln zł spółka kupi część przewozową kieleckiego PKS oraz dworzec autobusowy z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia.

Inwestor planuje przebudowę obiektu i stworzenie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego z nieruchomościami komercyjnymi. Zdaniem pełnomocniczki zarządu PKS2 Ewy Zurman, tylko taki plan zapewnia opłacalność przedsięwzięcia zarówno dla inwestora, jak i dla miasta. PKS2 przedstawiło już wizualizacje centrum komunikacyjnego. Wynika z nich, że obecna kopuła dworca zostanie obudowana budynkami komercyjnymi. Projekt zakłada także zmianę organizacji ruchu na terenie dworca.

Dworzec PKS, nazywany też "kieleckim UFO" lub "spodkiem", jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Kielcach. Został wybudowany na planie koła w formie rotundy przykrytej kopułą z półkolistymi świetlikami. Ruch autobusów zaplanowano w ruchu okrężnym wokół dworca. Wzdłuż jego obwodu rozmieszczono stanowiska odjazdowe.

Zdaniem inwestora, zachowanie takiej organizacji ruchu jest niemożliwe. "Proponujemy dużo lepsze i wygodniejsze dla podróżnych stanowiska autobusowe" - wyjaśniła Zurman w poniedziałek na konferencji prasowej. "Będziemy z determinacją szukać wspólnej drogi do realizacji ponadregionalnego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego" - napisali w oświadczeniu przedstawiciele PKS2.

Wcześniej inwestor apelował o poparcie i pomoc w rozmowach z miastem do ordynariusza diecezji kieleckiej bpa Kazimierza Ryczana.

Z koncepcją inwestora nie zgadza się miasto. Według planów zagospodarowania terenu wokół dworca, które obecnie znajdują się w fazie konsultacji społecznych, budynek ma zostać zachowany w obecnej formie, z utrzymaniem dotychczasowego ruchu kołowego. Według dyrektora biura planowania przestrzennego Urzędu Miasta Kielce Artura Hajdorowicza, wybudowany w czasach PRL-u dworzec jest bardzo funkcjonalny i dlatego nie powinien być przebudowywany. Obiekt znajduje się w gminnym rejestrze zabytków.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA