PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nawet 1,4 mln mkw. powierzchni handlowej powstanie w ciągu najbliższych lat

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 wrz 2012 12:17

Nawet 1,4 mln mkw. powierzchni handlowej powstanie w ciągu najbliższych lat

Przez najbliższe trzy lata średnia roczna podaż powierzchni handlowej wyniesie od 500 do 600 tys. mkw. - wynika z raportu Marketbeat Jesień. Najbliższy okres będzie w dużej mierze zależał od sytuacji gospodarczej.

REKLAMA

- Mimo stosunkowo dobrej sytuacji ekonomicznej w Polsce, niepewna sytuacja na światowych rynkach kapitałowych sprawiła, że uczestnicy rynku handlowego przyjęli postawy zachowawcze. Rozpoczęto budowę niewielu centrów handlowych, inwestorzy mieli trudności w dostępie do finansowania, a firmy niechętnie otwierały nowe sklepy. Zmieniły się również zachowania samych konsumentów - ograniczyli oni zakupy do produktów pierwszej potrzeby. Mały popyt na powierzchnie handlowe świadczy o nasyceniu rynku - mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z działu wycen i doradztwa firmy Cushman & Wakefield.

W pierwszej połowie roku w Polsce według raportu przybyło 300 tys. powierzchni najmu brutto. Dzięki temu w Polsce mamy obecnie 10,9 mln mkw. powierzchni handlowej. 73 proc. tej liczby stanowią centra handlowe, 20 proc. - magazyny i parki handlowe, 1 proc. centra wyprzedażowe a pozostałe 6 proc. to inne obiekty handlowe.

Obecnie w budowie jest 800 tys. mkw. powierzchni handlowej, a dalsze 600 tys. jest na etapie zaawansowanego planowania. Łącznie do końca 2014 roku powstać ma 1,4 mln. mkw.

Do największych centrów handlowych oddanych do użytku w pierwszej połowie roku należą: Korona Kielce, Nova Park Gorzów Wielkopolski, Alfa Grudziądz i galeria handlowa Sky Tower Wrocław. Na jesień bieżącego roku planowane jest m.in. otwarcie obiektu Europa Centralna w Gliwicach o powierzchni 67 000 mkw. GLA.

Najwyższe czynsze dla najlepszych centrów handlowych w Warszawie utrzymują się na poziomie 75-83 EUR/mkw./miesiąc oraz 35-39 EUR/mkw./miesiąc w pozostałych aglomeracjach. W miastach średniej wielkości to średnio 23-27 EUR/mkw./miesiąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA