PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nie boimy się dużych transakcji

  • Autor: propertynews.pl
  • 27 maj 2015 14:48

Nie boimy się dużych transakcji Krzysztof Borowski, MRICS, ekspert ds. Wycen i Monitorowania Rynku Nieruchomości Komercyjnych, ING Bank Śląski SA

Tylko uniwersalne budynki w najlepszych dla swojej klasy lokalizacjach zawsze będą cieszyły się popularnością wśród inwestorów i banków. Główną kwestią będzie cena - uważa Krzysztof Borowski, MRICS, ekspert ds. Wycen i Monitorowania Rynku Nieruchomości Komercyjnych, ING Bank Śląski SA.

REKLAMA

Jak ocenia Pan perspektywy rynku kredytowego w polskim sektorze nieruchomości komercyjnych?

Bazując na danych z autorskiej bazy kredytów finansujących nieruchomości komercyjne w Polsce widzimy, że 2014 r. był bardzo udany dla banków. Wolumeny kredytowe sięgnęły 3 miliardów euro, co jest wartością porównywalną z kwotami na rynku transakcyjnym. Podobną aktywność banków ostatnio obserwowaliśmy w 2011 r. Większość uczestników rynku była wtedy przekonana, że gospodarka europejska najgorsze ma już za sobą. Stało się inaczej, rozpoczęły się problemy krajów BRICS. Po dwóch latach spowolnienia i zaostrzania warunków kredytowych poprzedni rok potwierdził zmiany na lepsze, optymizm powrócił na rynki finansowe, w tym do banków. W porównaniu do 2011 r. inaczej wygląda też polityka banków. Obecnie mamy wyższe poziomy LTV, LTC, spadają marże i wymogi co do pre-lease. Widać, że optymizm banków w przypadku kredytów na nieruchomości jest jeszcze większy niż w ostatnio dobrym 2011 r.

W 2014 r. na rynku refinansującym istniejące aktywa nieruchomościowe w Polsce prym wiodły banki z kapitałem niemieckim, a na rynku deweloperskim banki z kapitałem polskim. W przypadku przedmiotu finansowania największym zainteresowaniem cieszyły się centra handlowe, tuż przed biurowcami.

Jak wyglądała aktywność Grupy ING na tym rynku?

Grupa ING w minionym roku pomyślnie zakończyła szereg transakcji finansowania we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych w Polsce. W naszym przypadku największą popularnością cieszyły się sektor logistyczny oraz handlowy. Byliśmy obecni przy największych transakcjach magazynowych m.in. zakupów obiektów przez fundusze firmy Blackstone. W przypadku nieruchomości handlowych największymi dla ING transakcjami były refinansowania centrów handlowych w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Szczecinie, Bydgoszczy i Toruniu należących do Funduszu Valad Polish Retail Fund. Udzieliliśmy również kredytu finansującego największe, będące w budowie, centrum handlowe – Posnania, którego właścicielem jest spółka z Grupy Apsys.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA