PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nie liczmy na kolejne tradycyjne centra handlowe w Toruniu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 mar 2016 09:22

Nie liczmy na kolejne tradycyjne centra handlowe w Toruniu Katarzyna Michnikowska

Toruń posiada cztery centra handlowe o łącznej powierzchni wynoszącej blisko 138 tys. mkw. Nasycenie powierzchnią handlową to około 680 mkw. na 1 tys. mieszkańców. Współczynnik pustostanów pod koniec 2015 r. wyniósł 5,2 proc. – wynika z publikacji firmy doradczej Colliers International Centra handlowe w miastach regionalnych|Toruń.

REKLAMA

Najważniejszym wydarzeniem na rynku handlowym w Toruniu w 2015 roku była rozbudowa (o ponad 15 tys. mkw.) i modernizacja centrum handlowego Atrium Copernicus. W obiekcie debiutowało kilkanaście nowych sieci handlowych, nieobecnych dotąd na toruńskim rynku, takich, jak: sklep sportowy Decathlon, sklepy odzieżowe New Balance i Cubus oraz sklep z wyposażeniem wnętrz a Tab. Dodatkowo kilka sieci powiększyło swoje salony, w tym marki z grupy LPP oraz H&M. Otwarto też salę zabaw Jupi Park, a obecnie modernizowana jest strefa gastronomiczna.

— W najbliższym czasie w mieście nie powstanie żadne nowe centrum handlowe, ale intensywne prace przygotowawcze prowadzone są w ramach projektu Toruń Outlet. Z kolei drugi z toruńskich projektów - Solaris - został zawieszony. Aktualnie rozważana jest zmiana jego funkcji z handlowej na biurową — komentuje Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Rynek handlowy Torunia zdominowany jest przez tradycyjne centra handlowe. Projekty parków handlowych i centrów wyprzedażowych są dopiero rozważane przez deweloperów.

W centrach handlowych w Toruniu działa łącznie ok. 400 sklepów. Największą grupę stanowią najemcy z sektora moda (30 proc.), usługi (13 proc.) oraz obuwie, odzież i art. skórzane (10 proc.).

Wśród anonsowanych w ubiegłym roku transakcji najmu można wymienić m.in.: Cubus (600 mkw.), KappAhl (850 mkw.), Rossmann (683 mkw.) i Adidas (275 mkw.) w Atrium Copernicus oraz Pepco (400 mkw.) w CH Bielawy.

Czynsze za powierzchnie w centrach handlowych w Toruniu utrzymują się na średnim poziomie oraz znajdują się w lekkim trendzie spadkowym. Najwyższe osiągalne czynsze za lokal 100-150 mkw. GLA na potrzeby mody to poziom 31-33 euro miesięcznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA