PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nie należy oczekiwać dalszego wzrostu cen nieruchomości, a raczej ich ustabilizowania

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 sty 2012 09:16

Wśród kupujących nieruchomości komercyjne przewaga zagranicznych podmiotów jest niepodważalna. Na rynku biurowym dominują przede wszystkim fundusze inwestycyjne powiązane z austriackimi i niemieckimi grupami kapitałowymi. - Natomiast rynek handlowy został prawie równo podzielony pomiędzy inwestorów amerykańskich, holenderskich i francuskich - wylicza Łukasz Lorencki z Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający TriGranit Polska zwraca jednak uwagę, że fundusze są ostrożne w wydawaniu swoich pieniędzy.

- Choć liczniejsza, w porównaniu z ubiegłym rokiem, grupa inwestorów jest zainteresowana zakupami, to negocjacje rozciągają się w czasie, a produkty inwestycyjne są szczegółowo analizowane - wyjaśnia Kinga Nowakowska, dyrektor zarządzająca, Grupa Capital Park.

W porównaniu z 2010 rokiem w ub.r. stopy kapitalizacji spadły dla najlepszych obiektów o ok. 25 pkt. procentowych do poziomu ok. 6,25 proc. Według analityków C&W nie należy oczekiwać dalszego wzrostu cen, a raczej ich ustabilizowania na obecnym poziomie i wyczekiwania inwestorów, co do rozwoju sytuacji makroekonomicznej w najbliższych miesiącach.

Jak twierdzi prezes zarządu PBG Erigo, Tomasz Hofman, kryzys na rynku nieruchomości mamy wtedy, gdy ceny nieruchomości spadają poniżej poziomu sprzed okresu wzrostu. - Z takim kryzysem nie mamy w Polsce do czynienia i to nas różni od innych dojrzałych rynków nieruchomości. Lata 2006-2008 były dla naszego rynku nieruchomości nienormalne i raczej postrzegam je jako okres boomu i spekulacji. W długim okresie cały czas jesteśmy na ścieżce wzrostu - podsumowuje.

O tym, że sektor nieruchomości nie łapie zadyszki świadczy również wysoki popyt i spadające wskaźniki powierzchni niewynajętej oraz fakt, iż planowana na 2012 rok podaż ma być zdecydowanie wyższa niż rok wcześniej. CBRE przewiduje, że w tym roku do użytku zostanie oddane około 230 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie oraz 350 tys. mkw. w miastach regionalnych. Jest to niemal dwukrotny wzrost w porównaniu do 2011 roku.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku magazynów. Jak informowaliśmy, CBRE przewiduje co najmniej 400 tys. mkw. magazynów w całej Polsce. Plany dotyczące centrów handlowych wskazują na około 530 tys. mkw. w porównaniu do 640 tys. mkw. w całym 2011 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA