PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niemieckie przepisy o płacy minimalnej zagrożeniem także dla branży targowej

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2015 16:48

Polska Izba Przemysłu Targowego (PIPT) zwraca uwagę, że obowiązujące od stycznia przepisy dot. płacy minimalnej w Niemczech uderzają nie tylko w firmy transportowe, ale i branżę targową. Izba wysłała w tej sprawie list otwarty do premier Kopacz i ministerstw.

REKLAMA

Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,5 euro. W piątek niemiecki rząd zawiesił obowiązujące przepisy dla kierowców ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez Niemcy do czasu wyjaśnienia sprawy przez Komisję Europejską.

Prezes rady PIPT Przemysław Trawa zwrócił uwagę, że w przepisach niemieckich enumeratywnie wymieniono kilka branż, w tym związaną z targami, co do których istnieje nie tylko obowiązek stosowania stawki 8,5 euro, ale również informowania o fakcie oddelegowania pracownika do pracy na terenie Niemiec i ewidencjonowania jego czasu pracy. Firmy muszą też utrzymywać przez dwa lata na terenie Niemiec, i w języku niemieckim, związaną z tym dokumentację.

PIPT w liście do premier wyraziła oburzenie nowymi niemieckimi regulacjami dotyczącymi wysokości płacy minimalnej; według informacji Izby dotyczą one również polskich firm świadczących usługi związane z montażem i demontażem stoisk na targach i wystawach.

Izba prosi Ewę Kopacz o pomoc i interwencję w sprawie zmiany interpretacji przepisów oraz zaproponowanie form wsparcia dla przedsiębiorstw, które "poniosą olbrzymie straty na skutek dyskryminujących przepisów niemieckich".

Trawa podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w Poznaniu, że nowe regulacje spowodują nawet 30 proc. wzrost kosztów polskich firm z branży targowej realizujących zlecenia na terenie Niemiec, co drastycznie ograniczy ich konkurencyjność.

"Dla firm działających na rynku niemieckim to jest tragedia. Cena jest jednym z czynników konkurencyjności, jeżeli ta zdolność zostanie osłabiona, to część firm może doprowadzić do bankructwa. Zwiększą się też koszty promocji polskich produktów związane z uczestnictwem w targach w Niemczech" - dodał.

Według danych Izby, branżą targową w Polsce zajmuje się blisko 2 tys. podmiotów gospodarczych. Razem z ich podwykonawcami liczba ta wzrasta do 12 tys. 75 proc. z nich w sposób pośredni lub bezpośredni bierze udział w imprezach targowych organizowanych w Niemczech.

"Polski przemysł targowy i aranżacji przestrzeni jest jednym z najsilniejszych w Europie. Staliśmy się tak samo wyspecjalizowani jak w transporcie i spedycji" - wyjaśnił Trawa.

Przewodniczący sekcji firm budujących stoiska PIPT Zygmunt Kosmala podkreślił, że firmy nie uciekają od tego, aby płacić więcej pracownikom.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA