PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niemieckie przepisy o płacy minimalnej zagrożeniem także dla branży targowej

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2015 16:48

Polska Izba Przemysłu Targowego (PIPT) zwraca uwagę, że obowiązujące od stycznia przepisy dot. płacy minimalnej w Niemczech uderzają nie tylko w firmy transportowe, ale i branżę targową. Izba wysłała w tej sprawie list otwarty do premier Kopacz i ministerstw.

REKLAMA

Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę, która dotyczy zarówno Niemców, jak i obywateli innych państw pracujących w tym kraju, wynosi co najmniej 8,5 euro. W piątek niemiecki rząd zawiesił obowiązujące przepisy dla kierowców ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez Niemcy do czasu wyjaśnienia sprawy przez Komisję Europejską.

Prezes rady PIPT Przemysław Trawa zwrócił uwagę, że w przepisach niemieckich enumeratywnie wymieniono kilka branż, w tym związaną z targami, co do których istnieje nie tylko obowiązek stosowania stawki 8,5 euro, ale również informowania o fakcie oddelegowania pracownika do pracy na terenie Niemiec i ewidencjonowania jego czasu pracy. Firmy muszą też utrzymywać przez dwa lata na terenie Niemiec, i w języku niemieckim, związaną z tym dokumentację.

PIPT w liście do premier wyraziła oburzenie nowymi niemieckimi regulacjami dotyczącymi wysokości płacy minimalnej; według informacji Izby dotyczą one również polskich firm świadczących usługi związane z montażem i demontażem stoisk na targach i wystawach.

Izba prosi Ewę Kopacz o pomoc i interwencję w sprawie zmiany interpretacji przepisów oraz zaproponowanie form wsparcia dla przedsiębiorstw, które "poniosą olbrzymie straty na skutek dyskryminujących przepisów niemieckich".

Trawa podkreślił na piątkowej konferencji prasowej w Poznaniu, że nowe regulacje spowodują nawet 30 proc. wzrost kosztów polskich firm z branży targowej realizujących zlecenia na terenie Niemiec, co drastycznie ograniczy ich konkurencyjność.

"Dla firm działających na rynku niemieckim to jest tragedia. Cena jest jednym z czynników konkurencyjności, jeżeli ta zdolność zostanie osłabiona, to część firm może doprowadzić do bankructwa. Zwiększą się też koszty promocji polskich produktów związane z uczestnictwem w targach w Niemczech" - dodał.

Według danych Izby, branżą targową w Polsce zajmuje się blisko 2 tys. podmiotów gospodarczych. Razem z ich podwykonawcami liczba ta wzrasta do 12 tys. 75 proc. z nich w sposób pośredni lub bezpośredni bierze udział w imprezach targowych organizowanych w Niemczech.

"Polski przemysł targowy i aranżacji przestrzeni jest jednym z najsilniejszych w Europie. Staliśmy się tak samo wyspecjalizowani jak w transporcie i spedycji" - wyjaśnił Trawa.

Przewodniczący sekcji firm budujących stoiska PIPT Zygmunt Kosmala podkreślił, że firmy nie uciekają od tego, aby płacić więcej pracownikom.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA