PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niepewne konsekwencje internetowej rewolucji w handlu

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 21 maj 2015 10:14

Niepewne konsekwencje internetowej rewolucji w handlu Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor zarządzająca Balmain Asset Management CEE

Rośnie tempo rozwoju handlu internetowego. Sytuacja z której zadowoleni są najemcy niekoniecznie budzi radość właścicieli i zarządców centrów handlowych, a także franczyzobiorców. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Ewa Szafrańska-Mądry, dyrektor zarządzająca Balmain Asset Management CEE, działania firm doprowadzają często do niebezpiecznych, z punktu widzenia rynku, sytuacji.

REKLAMA

Czy z Państwa punktu widzenia rozwój handlu internetowego jest problemem dla wyników finansowych centrum handlowego? 

Jest to uzależnione od sytuacji, z którą mamy do czynienia. Jeżeli założymy, że najemca oferuje sprzedaż w Internecie z opcją odbioru osobistego w punkcie zlokalizowanym na terenie centrum handlowego, to tego typu okoliczności nie stanowią zagrożenia dla wyników finansowych centrum handlowego. Dlaczego? Ponieważ produkt będący przedmiotem takiej formy sprzedaży owszem schodzi ze stocku, ale nie przechodzi przez kasę fiskalną sklepu, więc siłą rzeczy nie jest wliczany do obrotów i tym samym nie jest objęty raportowaniem.

Z sytuacją potencjalnie niebezpieczną natomiast mamy do czynienia w momencie gdy transakcja zaczyna się w sklepie, a kończy w Internecie, to znaczy klient przychodzi do centrum handlowego, żeby przymierzyć i obejrzeć towar a następnie kupuje go przez stronę internetową danej sieci. Do takich zachowań zachęcają znaczne różnice cenowe pomiędzy ofertą on-line a tą, w "realu". Sprzyja to odpływowi klientów, obniża obroty najemców i stawia ich w bardzo trudnej sytuacji finansowej, przede wszystkim w momencie gdy są franczyzobiorcami.

Czy spotykają się Państwo z propozycjami ze strony najemców, by całkowicie przejść na system czynszów od obrotów zamiast czynszu podstawowego - od zajmowanej powierzchni? 

Tak, spotykamy się z takimi propozycjami, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej wygodne i sprzyjające najemcy i jednocześnie najmniej korzystne dla właściciela centrum. Tego typu wymagania są stawiane głównie przez duże sieci, które w danym centrum mogą pełnić rolę najemców wiodących, lecz jednocześnie obawiają się czy siła nabywcza tegoż centrum jest lub będzie dla nich wystarczająca. Mamy zatem do czynienia z konfliktem interesów, w którym strony czasem spotykają się w połowie drogi, to znaczy starają się wypracować takie rozwiązanie, które zadowoli wszystkich negocjujących. Są zatem praktykowane propozycje czasowe - przez pewien najemca płaci czynsz od obrotów, a potem przechodzi na czynsz stały. Oczywiście my, jako strona wynajmująca, staramy się jak najbardziej skrócić ten okres.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - OUTLET CENTER

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA