PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomości handlowe w Europie kuszą inwestorów z Azji

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 mar 2016 11:33

Nieruchomości handlowe w Europie kuszą inwestorów z Azji Anthony Selman, partner w dziale rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Cushman & Wakefield

W ubiegłym roku sektor nieruchomości handlowych był najszybciej rozwijającym się rynkiem nieruchomości komercyjnych w Europie. Cushman & Wakefield prognozuje, że w 2016 r. wartość transakcji inwestycyjnych w tym sektorze może wynieść w Europie aż 70,5 mld euro.

REKLAMA

W 2015 r. Niemcy odnotowały dwukrotny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych wyprzedzając pod tym względem Wielką Brytanię. W 2016 r. inwestorzy zagraniczni będą ustanawiać kolejne rekordy w Niemczech i krajach nordyckich, uważają eksperci Cushman & Wakefield.

Nieruchomości handlowe w Europie przyciągają coraz więcej inwestorów z Azji, którzy interesują się głównie najbardziej atrakcyjnymi obiektami i centrami handlowymi w głównych miastach kontynentu.

Z opublikowanego raportu Cushman & Wakefield wynika, że w ubiegłym roku w Europie najszybciej rozwijał się sektor nieruchomości handlowych, w którym zainwestowano łącznie 67,3 mld euro.

W porównaniu z 2014 r. wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w minionych 12 miesiącach wzrósł o 28 proc., a wyceny –  o 8 proc. Wynika to ze wzrostu czynszów w najlepszych lokalizacjach najważniejszych miast europejskich oraz spadku stóp kapitalizacji.

Ubiegły rok był rekordowy dla Niemiec, które odnotowały dwukrotny wzrost obrotów stając się największym w Europie rynkiem pod względem inwestycji w nieruchomości handlowe. Wartość transakcji w tym kraju wzrosła o 103 proc. do poziomu 17,95 mld euro za sprawą większej podaży i silniejszego popytu oraz znacznie bogatszej oferty większych aktywów i portfeli nieruchomości.

- Londyn stanowi główny cel dla inwestorów zagranicznych, ale rynek niemiecki jest większy, czego dowodem jest fakt, że w ubiegłym roku w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miast w tej grupie inwestorów znalazło się aż siedem miast z Niemiec. W 2016 r. niemiecki rynek konsumencki będzie nadal się rozwijać, a sprzedaż detaliczna będzie stopniowo rosła. Jednak ze względu na wyczulenie sieci handlowych na poziom kosztów czynsze będą rosły powoli. Ponadto inwestorzy najchętniej wybierają obiekty handlowe wysokiej jakości i lokalizacje, w których dzięki aktywnemu zarządzaniu mogą liczyć na wzrost przychodów - mówi Markus Schmitt-Habersack, dyrektor działu rynków kapitałowych w Niemczech w firmie Cushman & Wakefield.

O silnym popycie na najbardziej atrakcyjne nieruchomości handlowe świadczy także wzrost aktywności inwestycyjnej w krajach nordyckich, w których wolumen obrotów wzrósł o 158 proc. Z kolei w Hiszpanii i we Włoszech większym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obiekty biurowe, ale rynek handlowy nadal przykuwa uwagę inwestujących w Europie Południowej. Na przykład w Portugalii wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wzrosła w ubiegłym roku o 194 proc. Kraje Beneluksu i Europy Środkowej również odnotowały wzrost wolumenów: Belgia o 237 proc., Polska - o 244 proc. i Czechy - o 103 proc.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Polska Rada Centrów Handlowych

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA