PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomości handlowe w Europie kuszą inwestorów z Azji

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 mar 2016 11:33

Nieruchomości handlowe w Europie kuszą inwestorów z Azji Anthony Selman, partner w dziale rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w Cushman & Wakefield

W ubiegłym roku sektor nieruchomości handlowych był najszybciej rozwijającym się rynkiem nieruchomości komercyjnych w Europie. Cushman & Wakefield prognozuje, że w 2016 r. wartość transakcji inwestycyjnych w tym sektorze może wynieść w Europie aż 70,5 mld euro.

REKLAMA

W 2015 r. Niemcy odnotowały dwukrotny wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych wyprzedzając pod tym względem Wielką Brytanię. W 2016 r. inwestorzy zagraniczni będą ustanawiać kolejne rekordy w Niemczech i krajach nordyckich, uważają eksperci Cushman & Wakefield.

Nieruchomości handlowe w Europie przyciągają coraz więcej inwestorów z Azji, którzy interesują się głównie najbardziej atrakcyjnymi obiektami i centrami handlowymi w głównych miastach kontynentu.

Z opublikowanego raportu Cushman & Wakefield wynika, że w ubiegłym roku w Europie najszybciej rozwijał się sektor nieruchomości handlowych, w którym zainwestowano łącznie 67,3 mld euro.

W porównaniu z 2014 r. wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych w minionych 12 miesiącach wzrósł o 28 proc., a wyceny –  o 8 proc. Wynika to ze wzrostu czynszów w najlepszych lokalizacjach najważniejszych miast europejskich oraz spadku stóp kapitalizacji.

Ubiegły rok był rekordowy dla Niemiec, które odnotowały dwukrotny wzrost obrotów stając się największym w Europie rynkiem pod względem inwestycji w nieruchomości handlowe. Wartość transakcji w tym kraju wzrosła o 103 proc. do poziomu 17,95 mld euro za sprawą większej podaży i silniejszego popytu oraz znacznie bogatszej oferty większych aktywów i portfeli nieruchomości.

- Londyn stanowi główny cel dla inwestorów zagranicznych, ale rynek niemiecki jest większy, czego dowodem jest fakt, że w ubiegłym roku w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miast w tej grupie inwestorów znalazło się aż siedem miast z Niemiec. W 2016 r. niemiecki rynek konsumencki będzie nadal się rozwijać, a sprzedaż detaliczna będzie stopniowo rosła. Jednak ze względu na wyczulenie sieci handlowych na poziom kosztów czynsze będą rosły powoli. Ponadto inwestorzy najchętniej wybierają obiekty handlowe wysokiej jakości i lokalizacje, w których dzięki aktywnemu zarządzaniu mogą liczyć na wzrost przychodów - mówi Markus Schmitt-Habersack, dyrektor działu rynków kapitałowych w Niemczech w firmie Cushman & Wakefield.

O silnym popycie na najbardziej atrakcyjne nieruchomości handlowe świadczy także wzrost aktywności inwestycyjnej w krajach nordyckich, w których wolumen obrotów wzrósł o 158 proc. Z kolei w Hiszpanii i we Włoszech większym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obiekty biurowe, ale rynek handlowy nadal przykuwa uwagę inwestujących w Europie Południowej. Na przykład w Portugalii wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wzrosła w ubiegłym roku o 194 proc. Kraje Beneluksu i Europy Środkowej również odnotowały wzrost wolumenów: Belgia o 237 proc., Polska - o 244 proc. i Czechy - o 103 proc.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA