PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomości komercyjne zmieniają polskie miasta

  • Autor: propertynews.pl
  • 14 maj 2013 20:03

Nieruchomości komercyjne zmieniają polskie miasta

W ostatnich latach liczba planowanych i realizowanych inwestycji komercyjnych, które przyczyniają się do rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej i wpływają na podniesienie jakości życia mieszkańców, rośnie. Wiele z nich ma szansę stać się symbolami aglomeracji, w których powstają.

REKLAMA

Łączenie funkcji miastotwórczych z komercyjnymi spodobało się inwestorom lokującym kapitał w naszym kraju. Wiele z tego typu nowych przedsięwzięć dotyczy modernizacji dworców i wzbogacenia ich oferty o część komercyjną z centrum handlowym, hotelem czy biurami. Takie projekty planowane są w Sopocie, Kielcach czy Olsztynie, a prawie gotowe są już w Poznaniu czy Katowicach.

- Nie ulega wątpliwości, że kluczowe inwestycje komercyjne ostatnich lat odcisnęły pozytywny ślad w krajobrazie polskich miast. Łączy je jedno - wszystkie są inicjatywą prywatnego sektora, czasami we współudziale podmiotów publicznych - mówi Marek Tryzybowicz, architekt, współzałożyciel pracowni Bose International Planning and Architecture, członek Rady Konsultacyjnej konkursu Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej.

Jak dodaje, kryteria oceny tego typu kompleksów pod kątem oddziaływania na tkankę miejską mogą być bardzo różne: wpływ na strukturę urbanistyczną, estetyka architektoniczna, ale także potrzeby handlowe i względy ekonomiczne.

Przykładem istniejącej inwestycji, która zmieniła poprzemysłową część miasta jest katowicka Silesia City Center, nominowana w konkursie Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej 2013. - Tereny kopalni Gottwald zostały przekształcone w pulsujące miejsce spotkań i spędzania czasu dla mieszkańców całej Aglomeracji Śląskiej. Na obszarze kopalni zostało zrealizowane jedno z najlepiej funkcjonujących w Polsce centrów handlowo-rekreacyjnych, które wytworzyło swój własny charakter, oparty na historii - opowiada Tryzybowicz.

Innym przykładem transformacji może być wrocławska Renoma, nominowana w konkursie Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej 2013. Budynek zachował zewnętrzny wygląd, ale jednocześnie zaproponował nowe funkcje. - Na szczególną uwagę zasługuje jego rozbudowana część. Horyzontalne linie elewacji doskonale komponują się z istniejącą, historyczną bryłą domu towarowego, stając się jego znakiem rozpoznawczym - wyjaśnia Marek Tryzybowicz.

Nową jakość do centrum ośrodka wprowadził też poznański Stary Browar, nominowany w konkursie Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej 2013. - Stał się rodzajem „salonu" miasta, miejscem gdzie spotykają się różnego rodzaju aktywności, miejscem żywym i istotnym dla poznaniaków - mówi Tryzybowicz. 

Zdaniem ekspertów, warto celebrować te inwestycje, które spełniają jak najwięcej pozytywnych kryteriów z różnych dziedzin, które są wymiernym sukcesem komercyjnym, a ich dobra architektura i urbanistyczny wpływ na przestrzeń miejską są ewidentnie pozytywne.

Ogłoszenie wyników plebiscytu Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej miało miejsce 14 maja br., w czasie wieczornej gali odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.  

Poznaj laureatów

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA