PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomości szyte na miarę… rynku

  • Autor: Nowy Przemysł, 09/2011
  • 10 paź 2011 09:16

Nieruchomości szyte na miarę… rynku

Boom, stagnacja, stopniowe ożywienie - to ostatnie kilka lat na rynku centrów handlowych w Polsce. Deweloperzy wynieśli lekcję z kryzysu i wracają mądrzejsi. Na koniec II kwartału br. w budowie było ponad 920 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego około 400 tys. z terminem oddania do użytku jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Po okresie stagnacji, na polskim rynku centrów handlowych zawrzało. Duża część deweloperów wznowiła wstrzymane wcześniej projekty, a wielu pomyślało o dalszym rozwoju i zaplanowało nowe przedsięwzięcia.

Wielkie otwarcia

Rynek centrów handlowych w Polsce to blisko 340 nowoczesnych obiektów zajmujących w sumie 6,7 mln mkw. (DTZ, sierpień 2011). W ciągu pięciu kolejnych miesięcy pojawi się wiele nowych. Aż pięć z nich będzie mieć minimum 40 tys. mkw. powierzchni użytkowej.

Największym projektem jest Millenium Hall w Rzeszowie, którego budowa została reaktywowana za sprawą lokalnej inwestorki - Marty Półtorak. Skalę przedsięwzięcia można porównać np. z Pasażem Grunwaldzkim we Wrocławiu. Już wkrótce swoje podwoje otworzy dla klientów także nowa część Silesii City Center w Katowicach (powierzchnia najmu całego obiektu wzrośnie do 86 tys. mkw.).

Żadna z oddawanych w tym roku galerii nie przebije jednak wielkością największych działających już centrów w Polsce. Pod tym względem w czołówce długo pozostaną takie obiekty, jak łódzka Manufaktura, Port Łódź czy warszawska Arkadia.

W kolejnych latach sytuacja ta może się jednak zmienić za sprawą inwestycji Ptak Expo. Kompleks handlowowystawienniczy o wartości 0,5 mld euro powstanie w pobliżu istniejącego centrum handlowego Antoniego Ptaka w Rzgowie, przy drodze krajowej z Łodzi do Katowic.

Ożywienie na rynku dostrzegają też firmy budowlane. Henryk Liszka, prezes zarządu Hochtief Polska, prognozuje, że w najbliższych latach zaangażowanie jego spółki w realizację centrów handlowo-rozrywkowych w Polsce znacząco się zwiększy i projekty te będą stanowić ok. 20 proc. zamówień. Obecnie to ok. 9 proc. wszystkich prac Hochtiefa.

- Centra handlowe to wciąż atrakcyjne projekty dla inwestorów, stąd w następnych latach można się spodziewać kolejnych galerii, głównie w dużych miastach Polski - zapowiada Dominika Jędrak, dyrektor Działu Badań i Doradztwa w Colliers International.

Nie bez znaczenia dla inwestorów, m.in. tych zza oceanu, jest sytuacja gospodarcza w naszym kraju. - Polska to stabilna i szybko rozwijająca się gospodarka. Pod względem przychodów z nieruchomości jest największym rynkiem w regionie CEE - mówi Edgar Rosenmayr, CEO Kulczyk Silverstein Properties.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA