PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomościowa ofensywa Penty. Zobacz, co szykuje fundusz

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 kwi 2017 11:03

Nieruchomościowa ofensywa Penty. Zobacz, co szykuje fundusz Łukasz Waszak

Penta stawia na rozwój w rejonie Europy Centralnej. Rozwijane są nowe biznesy, firma ma także ambitne plany na przyszłość.

REKLAMA

Kolejny rok z rzędu grupa odnotowuje znaczący wzrost zysku netto o 25 proc. do 251 mln euro (vs 200 mln euro w 2015 r.). Łączna wartość aktywów Penty wzrosła o 21 proc. do 8,5 mld euro (vs 7 mld euro w 2015 r.). Do wzrostu wyników finansowych Penty istotnie przyczyniły się wyniki i rozwój spółek portfelowych oraz zrealizowane transakcje sprzedaży kompleksu biurowego Florentinum i spółki Gimborn.

W 2016 r. Penta zainwestowała łącznie 510 mln euro, zarówno w akwizycje nowych projektów, jak i rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Największe nakłady zostały przeznaczone na inwestycję w sektorach usług finansowych, nieruchomości i handlu detalicznego.

- Penta skupia się na rozwijaniu i wzroście wartości swoich sześciu długoterminowych platform inwestycyjnych, tj. usług finansowych, nieruchomości komercyjnych, handlu detalicznego, usług opieki zdrowotnej, produkcji i mediów. W 2016 r. kontynuowaliśmy realizację naszej strategii budowy regionalnych liderów, w szczególności w odniesieniu do międzynarodowej ekspansji sieci aptek Dr.Max oraz operatora zakładów sportowych Fortuna. W odniesieniu do pozostałych spółek uznaliśmy, że zeszły rok to dobry moment na dokonanie wewnętrznych inwestycji we wzrost ich konkurencyjności. Zaliczyć do nich należy długoterminowe przedsięwzięcia na dużą skalę takie jak budowa szpitala wielospecjalistycznego w Bratysławie, produkcja samolotu treningowego nowej generacji L-39NG przez Aero Vodochody, jak również szereg inwestycji w zakresie digitalizacji procesów i usług, rozwoju kanału sprzedaży internetowej, obsługi klienta, zwłaszcza w spółkach detalicznych – skomentował Łukasz Waszak, Investment Manager, Penta Investments.

W 2016 r. spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie ponad 5,6 mld euro przychodów i 322 mln euro skorygowanej EBITDA. Penta jest jednym z głównych pracodawców w regionie, zapewniając 32.000 miejsc pracy w swoich spółkach portfelowych. W 2016 r. Penta przeznaczyła 201,3 mln euro na podatki, ubezpieczenia społeczne i odpisy z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników.

Najistotniejsze wydarzenia w 2016 r. w grupie Penta

Sieć apteczna Dr.Max rozpoczęła ekspansję w Serbii. Aktualnie grupa działa na czterech rynkach, liczy 1053 punkty apteczne, a kolejne 140 punkty są w trakcie finalizacji. W 2017 r. planowana jest dalsza ekspansja sieci w Europie, m.in. we Włoszech i Rumunii.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA