PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niezwykle dobry okres na polskim rynku transakcji inwestycyjnych

 • Autor: Propertynews.pl
 • 20 sie 2012 10:10

Niezwykle dobry okres na polskim rynku transakcji inwestycyjnych

Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w drugiej połowie 2012 roku przekroczy mld euro i będzie wyższa od wyniku osiągniętego w pierwszej połowie ubiegłego roku - wynika z prognoz firmy doradczej Savills. Z kolei wartość transakcji do końca roku osiągnie 2-2,5 mld euro i będzie porównywalna z 2011 rokiem.

REKLAMA

Agencja przypisuje ten istotny wzrost dużej liczbie realizowanych obecnie umów przedwstępnych i transakcji inwestycyjnych.

- Wzrost aktywności krajowych inwestorów oraz utrzymująca się popularność Polski wśród inwestorów zagranicznych, utwierdza pozycję Polski w czołówce rynków Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym, że kilka ważnych umów przedwstępnych zostało już podpisanych, a inne większe transakcje są w trakcie realizacji, oczekujemy bardzo dobrej drugiej połowy 2012 roku - komentuje Michał Ćwikliński, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego Savills Polska.

Według szacunków Savillsa, pomimo że wartość transakcji w pierwszej połowie 2012 roku była o 15 proc. niższa od odnotowanej w pierwszej połowie 2011 roku, Polska pozostaje głównym rynkiem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej, i najprawdopodobniej utrzyma tę pozycję.

Savills odnotował cztery transakcje w sektorze nieruchomości handlowych, które odpowiadają za 70 proc. ogólnego wolumenu transakcji w pierwszej połowie 2012 roku.

Ten rezultat jest głównie wynikiem zakupu większościowego udziału w Złotych Tarasach, centrum handlowego-biurowego w Warszawie, o powierzchni 113,500 mkw. przez fundusz zarządzany przez AXA Real Estate i CBRE Central Europe.

Do największych transakcji na rynku nieruchomości biurowych zawartych w pierwszej połowie 2012 roku należał zakup drugiej fazy Harmony Office Center w Warszawie przez fundusz Azora za 54 mln euro.

Z kolei na rynku nieruchomości magazynowych, największą zawartą w tym okresie transakcją była sprzedaż portfolio 11 nieruchomości przez Prologis firmie Hines Global REIT o łącznej wartości 98 mln euro.
Firma Savills przewiduje zwiększenie aktywności w sektorze nieruchomości magazynowych w kolejnych miesiącach, co będzie wiązało się z poprawą na rynku najmu.

Warszawa pozostaje najbardziej poszukiwaną lokalizacją pod inwestycje, szczególnie w sektorze nieruchomości biurowych, co potwierdza fakt, że tylko jedna z pięciu transakcji zrealizowanych w pierwszej połowie 2012 roku miała miejsce poza stolicą.

Międzynarodowi inwestorzy znowu dominowali na rynku w pierwszej połowie 2012 roku, i to na nich przypada dwie trzecie transakcji. Pomimo tego, analitycy Savills zauważają, że krajowi inwestorzy grają coraz większą rolę we wszystkich sektorach, a wartość transakcji z ich udziałem w pierwszej połowie roku wyniosła niemal 47 mln euro. Firma Savills szacuje, że inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych nadal pozostaną najbardziej aktywnymi inwestorami na polskim rynku.

- Zarówno międzynarodowi, jak i krajowi inwestorzy są przede wszystkim zainteresowani najlepszymi nieruchomościami, m.in. z długimi okresami najmu i w najlepszych lokalizacjach, jak również nieruchomościami obłożonymi większym ryzykiem, ale oferującymi możliwość znacznego zwiększenia wartości, co powoduje polaryzację polskiego rynku. Szacujemy, że do końca 2012 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości utrzymają się na stabilnym poziomie, w szczególności w centralnym obszarze biznesu w Warszawie - wyjaśnia Michał Stępień, starszy konsultant w dziale badań rynkowych Savills Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • salat 2012-08-28 11:55:50
  To jest dobry czas na inwestycje w nieruchomości, takie adresy jak ul.Kopernika w Warszawie przy której stanęła luksusowa Rezydencja Foksal czyli zakątek i dostęp do najlepszych warszawskich lokali(Sketch, pl.Trzech Krzyży, Wrzenie Miasta caly Nowy Świat...) zawsze będą cieszyły się zainteresowaniem zachodnich kontrahentów. Dużo się dzieje w tamtych okolicach, widać, że ktoś mocno inwestuje w ten teren stolicy.
 • kukas 2012-08-27 12:52:09
  Myślę, że głównie wynika to z dobrych stawek, a nie innych kwestii. Piszesz o bazie Jartomu - ich magazyny faktycznie cenowo wyglądają dobrze, więc co w tym dziwnego, że inwestorzy je przejmują? Chcą zarobić...
 • tromek 2012-08-21 11:40:08
  To normalne i stosowne do sytuacji rynkowej. Magazyny są coraz tańsze, więc pojawiają się inwestorzy. Sam widzę ile magazynów Jartomu zostało przejętych w okolicach Warszawy. Właśnie dlatego ten rok dla rynku będzie bardzo dobry.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA