PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowa droga

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 gru 2013 11:47

Nowa droga

Kompleksowa oferta dla sieci handlowych, rozwój działalności pod kątem logistyki związanej z obsługą sprzedaży internetowej najemców, a także realizacja nowych i modernizacja już istniejących galerii handlowych - to jak mówi James Turner, dyrektor zarządzający Balmain Asset Management, strategiczne cele spółki, która w przyszłym roku będzie obchodzić jubileusz 10-lecia działalności w Polsce.

REKLAMA

W jakim miejscu jest polski rynek nieruchomości handlowych? Czy różnice względem Europy Zachodniej są wciąż wyraźnie widoczne?

Polski rynek nieruchomości komercyjnych wypada bardzo dobrze na tle Europy Zachodniej. Nasze doświadczenia zdobyte np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii pokazują, że powierzchnie handlowe w Polsce są przygotowane bardzo profesjonalnie, a kraj nie ma się czego wstydzić. Jednym z czynników, który o tym decyduje, jest lepsza współpraca pomiędzy najemcami i deweloperami centrów handlowych w Polsce niż w takich krajach jak np. Niemcy. Poza tym wierzę też, że dawniej obserwowane różnice między rynkami zanikają dzięki poprawie polskich możliwości logistycznych.

W Polsce obecnych jest wielu inwestorów z całej Europy oraz największe międzynarodowe marki. To sprawia, że rynek nieustannie się zmienia.

W ostatnich latach centra handlowe powstawały zarówno w największych miastach, jak i w ośrodkach liczących 100, a nawet 50 tys. mieszkańców. Rynek szybko się nasyca...

Przyszłość będzie stawiała przed deweloperami duże wyzwania. Już teraz uważa się, że np. rynek w Poznaniu osiągnął pełne nasycenie. Musimy jednak spojrzeć na tę kwestię z szerszej perspektywy. Po pierwsze Polska z całą pewnością pozostanie na dłużej w ścisłym kręgu zainteresowania zagranicznych inwestorów. Po drugie, sieci handlowe, nawet w dobie kryzysu, osiągają zadowalające wyniki. Rośnie sprzedaż, a z nią popyt. Wskaźniki gospodarcze pną się w górę. To oznacza, że nawet delikatna nadpodaż powierzchni najmu nie będzie miała negatywnych skutków, gdyż coraz lepsza sytuacja gospodarcza wpływa na zasobność portfeli Polaków, a to przekłada się na funkcjonowanie rynku komercyjnego.

Jeżeli chodzi o podaż, to prognozowanie czegokolwiek jest już znacznie trudniejsze. Jednym z kluczowych czynników będzie m.in. kwestia planów zagospodarowania przestrzennego miast, co wiąże się z procesem uregulowania zjawiska urbanizacji. Dziś miasta starają się zdobyć jak najwięcej miejsca dla rozwoju. Pytanie jednak, jakie to będzie miało przełożenie na rynek.

Główny cel deweloperów w Polsce to Warszawa, ale siłą naszego kraju jest fakt, że mamy kilka dużych i prężnie rozwijających się miast regionalnych oraz znaczącą liczbę mniejszych ośrodków. Jak ocenia pan możliwości inwestycyjne poza stolicą?

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA