PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe centra handlowe nie tylko w aglomeracjach

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 mar 2016 13:30

Nowe centra handlowe nie tylko w aglomeracjach Galeria Północna w Warszawie

Choć w ubiegłym roku najwięcej powierzchni handlowej trafiło na rynek w głównych aglomeracjach, to dużym zainteresowaniem deweloperów cieszą się również małe miasta - wynika z raportu PRCH Retail Research Forum.

REKLAMA

Na koniec 2015 r. funkcjonowało w Polsce 481 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 11 mln mkw. W 2015 r . najwięcej powierzchni handlowej trafiło na rynek w głównych aglomeracjach takich jak Warszawa, Katowice czy Łódź. Podobnie jak w roku 2014, dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów cieszyły się również mniejsze miasta. Najwięcej nowych centrów handlowych przybędzie w 2016 roku tak w małych, jak i w największych miastach – wynika z raportu PRCH Retail Research Forum.

W 2015 roku powstało w Polsce 27 nowe obiekty handlowych ( o łącznej powierzchni 443 340 mkw.), a 18 już istniejących centrów zostało rozbudowanych (161,9 tys. mkw.). Najwięcej nowych inwestycji, aż 12 ukończono w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, natomiast w przypadku rozbudów najwięcej obiektów otwarto w największych aglomeracjach.

Największymi tradycyjnymi centrami handlowymi otwartymi w 2015 roku są: Zielone Arkady w Bydgoszczy (50,8 tys. mkw.) Sukcesja w Łodzi (46,3 tys. mkw.), Tarasy Zamkowe w Lublinie (38 tys. mkw.), Vivo! Stalowa Wola (32,5 tys. mkw.) oraz Galeria Galena w Jaworznie (31 tys. mkw.).

Z danych zebranych przez autorów raportu PRCH Retail Research Forum wynika, że na koniec 2015 roku w budowie było 31 projektów handlowych (prawie 700 tys. mkw. powierzchni najmu), z czego 25 stanowią nowe centra handlowe. Większość projektów, które pozostają w budowie zlokalizowana jest w największych polskich aglomeracjach, są to między innymi Posnania w Poznaniu (100 tys. mkw.), Galeria Północna na warszawskiej Białołęce (64 tys. mkw.), Wroclavia niedaleko wrocławskiego Dworca Głównego (64 tys. mkw.) oraz Forum Gdańsk (62 tys. mkw.).

- Rozwój centrów handlowych w Polsce stale postępuje. Pojawia się coraz więcej nowych projektów ale również ewoluują te, które na rynku są już od lat. Centra stają się coraz bardziej otwarte na tkankę miejską i coraz mocniej angażują się w rozwój lokalnych społeczności.  Rozwój rynku napawa optymizmem. Deweloperzy zakładają, że ponad połowa obiektów, które obecnie są w fazie budowy trafi na rynek w 2016 roku – powiedział Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIESPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA