PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ochrona w centrach handlowych. Skuteczna?

  • Autor: PropertyNews.pl/AM
  • 25 paź 2017 11:55

Ochrona w centrach handlowych. Skuteczna? fot. Pixabay

Po ataku nożownika w Galerii Vivo w Stalowej Woli, specjaliści zajmujący się ochroną dużych obiektów handlowych, na gorąco, analizują to wydarzenie i zastanawiają się, czy można było uniknąć tak tragicznych skutków.

REKLAMA

W piątek 20 października po południu, 27 letni mężczyzna zaatakował tam kilka osób nożem od tyłu. W efekcie jedna osoba zmarła, a aż 8 jest rannych. Napastnika ujęli klienci galerii i przekazali policji.

Czy ktoś chronił centrum?

- Gdzie była ochrona? – pytanie to zadają sobie nie tylko ci, którzy zajmują się bezpieczeństwem. Zdaniem Krzysztofa Kubiciela – wiceprezesa City Security i eksperta od ochrony centrów handlowych z 9-letnim stażem jako szef ochrony jednego z największych takich obiektów w Polsce – nożownik przygotował się do tego ataku, którego początkowo nikt nie był w stanie mu udaremnić. - Policja twierdzi, że to był atak z celów osobistych. Sprawca był na tyle przytomny, że zorganizował sobie dwa noże i udał się do centrum handlowego – mówi Krzysztof Kubiciel w Polskim Radia 24.

Bogdan Skwira z RR Security zauważa, że to, gdzie powinna znajdować się ochrona dotyczy każdego dużego obiektu handlowego. Każdy z nich ma swoje własne procedury bezpieczeństwa, a pracownicy ochrony mogą w nich działać w różnych miejscach wyznaczonych miejscach: - Rodzi się więc pytanie o obecność ochrony: fizycznej i technicznej, które powinny się przecież uzupełniać. Ważne też jest dotarcie grupy interwencyjnej w każdej sytuacji kryzysowej i czy działają wszystkie procedury dotyczące ich wezwania: począwszy od wysłania sygnału, że dzieje się coś niepokojącego.

Zawodzą procedury?

Krzysztof Kubiciel z City Security zwraca z kolei uwagę, że w momencie zagrożenia, należy zawsze odseparować miejsca szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, a także, jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadzić natychmiastową ewakuację. – To podstawowe czynności, których należy dokonać. – mówi Krzysztof Kubiciel i twierdzi, że główną przyczyną zaniechań takich działań może być zbyt mała liczba pracowników ochrony mogących zapanować nad kryzysową sytuacją. Z tym poglądem zgadza się Bogdan Skwira: - Chyba przyczyną są tu po prostu ostatnio niemal zawsze oszczędności. Wydaje się, że w ciągach komunikacyjnych wielu centrów handlowych, ani też przy ich wejściach i w garażach na zewnątrz galerii nie widać teraz w ogóle pracowników ochrony. A przecież powinna być to podstawowa norma.

  • Joker 2017-10-26 14:42:06
    Wszędzie szukają oszczędności i niskie place przez firmy ochroniarskie .Śmieciowe umowy za niskie stawki i brak ludzi na obiektach handlowych .Doprowadza do takiej sytuacji .Więcej osób mundurowych i detektywów .Niech ochrona będzie widoczna na obiektach .Wyposażeni w pałki teleskopowe , paralizatory itp .Jak widzę studenta w garniturku o wadze piórkowej na ochronie to respektu przed takim nikt nie będzie miał . I podstawa monitoring i łączność i obserwacja .

PARTNER SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - ECE Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Polska Rada Centrów Handlowych

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA