PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ochrona w centrach handlowych. Skuteczna?

  • Autor: PropertyNews.pl/AM
  • 25 paź 2017 11:55

Ochrona w centrach handlowych. Skuteczna? fot. Pixabay

Po ataku nożownika w Galerii Vivo w Stalowej Woli, specjaliści zajmujący się ochroną dużych obiektów handlowych, na gorąco, analizują to wydarzenie i zastanawiają się, czy można było uniknąć tak tragicznych skutków.

REKLAMA

W piątek 20 października po południu, 27 letni mężczyzna zaatakował tam kilka osób nożem od tyłu. W efekcie jedna osoba zmarła, a aż 8 jest rannych. Napastnika ujęli klienci galerii i przekazali policji.

Czy ktoś chronił centrum?

- Gdzie była ochrona? – pytanie to zadają sobie nie tylko ci, którzy zajmują się bezpieczeństwem. Zdaniem Krzysztofa Kubiciela – wiceprezesa City Security i eksperta od ochrony centrów handlowych z 9-letnim stażem jako szef ochrony jednego z największych takich obiektów w Polsce – nożownik przygotował się do tego ataku, którego początkowo nikt nie był w stanie mu udaremnić. - Policja twierdzi, że to był atak z celów osobistych. Sprawca był na tyle przytomny, że zorganizował sobie dwa noże i udał się do centrum handlowego – mówi Krzysztof Kubiciel w Polskim Radia 24.

Bogdan Skwira z RR Security zauważa, że to, gdzie powinna znajdować się ochrona dotyczy każdego dużego obiektu handlowego. Każdy z nich ma swoje własne procedury bezpieczeństwa, a pracownicy ochrony mogą w nich działać w różnych miejscach wyznaczonych miejscach: - Rodzi się więc pytanie o obecność ochrony: fizycznej i technicznej, które powinny się przecież uzupełniać. Ważne też jest dotarcie grupy interwencyjnej w każdej sytuacji kryzysowej i czy działają wszystkie procedury dotyczące ich wezwania: począwszy od wysłania sygnału, że dzieje się coś niepokojącego.

Zawodzą procedury?

Krzysztof Kubiciel z City Security zwraca z kolei uwagę, że w momencie zagrożenia, należy zawsze odseparować miejsca szczególnie narażone na niebezpieczeństwo, a także, jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadzić natychmiastową ewakuację. – To podstawowe czynności, których należy dokonać. – mówi Krzysztof Kubiciel i twierdzi, że główną przyczyną zaniechań takich działań może być zbyt mała liczba pracowników ochrony mogących zapanować nad kryzysową sytuacją. Z tym poglądem zgadza się Bogdan Skwira: - Chyba przyczyną są tu po prostu ostatnio niemal zawsze oszczędności. Wydaje się, że w ciągach komunikacyjnych wielu centrów handlowych, ani też przy ich wejściach i w garażach na zewnątrz galerii nie widać teraz w ogóle pracowników ochrony. A przecież powinna być to podstawowa norma.

  • Joker 2017-10-26 14:42:06
    Wszędzie szukają oszczędności i niskie place przez firmy ochroniarskie .Śmieciowe umowy za niskie stawki i brak ludzi na obiektach handlowych .Doprowadza do takiej sytuacji .Więcej osób mundurowych i detektywów .Niech ochrona będzie widoczna na obiektach .Wyposażeni w pałki teleskopowe , paralizatory itp .Jak widzę studenta w garniturku o wadze piórkowej na ochronie to respektu przed takim nikt nie będzie miał . I podstawa monitoring i łączność i obserwacja .

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA