PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Odstąpcie od prac nad tą szkodliwą ustawą! Media Expert ostro o podatku obrotowym

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 mar 2016 17:08

Odstąpcie od prac nad tą szkodliwą ustawą! Media Expert ostro o podatku obrotowym fot. Fotolia

Najgorszym rozwiązaniem jest eksperymentowanie na żywym organizmie polskich sieci. Może się okazać, że pacjent tej operacji nie przetrwa - ostrzega sieć elektromarketów Media Expert w opublikowanym stanowisku w sprawie zapowiadanej przez rząd ustawy o podatku obrotowym od sklepów.

REKLAMA

Zapowiedzi kolejnych zmian do ustawy o podatku obrotowym, w tym stanowisko Zespołu Parlamentarnego wzbudziły poważny niepokój organizacji zrzeszających kupców w tym Forum Polskiego Handlu, którego członkiem jest Media Expert. - Chcemy zwrócić uwagę rządzących i opinii publicznej na kilka faktów i konsekwencji zapowiadanych rozwiązań - czytamy w oświadczeniu spółki.

Według przedstawicieli Media Expert rezygnacja z podatku od sprzedaży w Internecie, motywowana obawami, że sklepy internetowe (w tym zagraniczne) będą skutecznie unikać płacenia podatku, wyraźnie wskazuje drogę do omijania opodatkowania i nie buduje wizerunku silnego, skutecznego państwa. Ponadto wyłączenie handlu w Internecie z podatku, zaburzy równowagę rynkową i bezpośrednio wesprze podmioty, które sprzedają te same produkty w innym kanale dystrybucji.

Wysoka kwota zwolnienia z płacenia podatku na poziomie około 200 mln złotych stanowić będzie silną motywację do dzielenia zagranicznych firm handlowych na mniejsze podmioty w celu unikania opodatkowania. Już dzisiaj wiele dużych zagranicznych firm jest podzielonych na mniejsze spółki komandytowe, dzięki czemu w świetle nowych założeń unikną obowiązku uiszczenia należnego podatku - czytamy w oświadczeniu spółki. Dodatkowo, według Media Expert, zwolnienie z opodatkowania firm działających na zasadzie franczyzy pozwoli zagranicznym firmom na uniknięcie opodatkowania.

- W konsekwencji  polskie firmy, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z tych „furtek” wprost wynikających z zapowiadanego kształtu nowego podatku, zmuszone zostaną do udźwignięcia ciężaru daniny, przy jednoczesnym zwolnieniu z podatku wielu sieci z zagranicznym kapitałem - czytamy w oświadczeniu. - Zważywszy na fakt, że polskie sieci w wielu branżach operują na niższych poziomach rentowności i niższych marżach w porównaniu z kilka razy większymi sieciami zagranicznymi (jak TESCO, Carrefour, Biedronka, Lidl, Kaufland i inne), stawka podatku na poziomie 0,9 proc. może skutecznie uniemożliwić dalszy rozwój polskich podmiotów, w ostateczności doprowadzając do upadku części z nich. Jednocześnie prognozowane zmiany zwalniają z obowiązku podatkowego część sieci franczyzowych, jak: Intermarche, Bricomarche, Carrefour Express – czy sieci powiązane z portugalskim Eurocash (Groszek, ABC, Delikatesy Centrum).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA