PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Oko w oko z Aleksandrem Otto

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 paź 2013 10:15

Oko w oko z Aleksandrem Otto

ECE wie, jak budować centra handlowe. Gdyby w najtrudniejszych czasach kryzysu spółka wystawiła na sprzedaż portfel swoich nieruchomości, ustawiłaby się po nie kolejka chętnych. Dziś to ECE poluje na rynkowe okazje. Alexander Otto zdradza nam, nad czym pracuje jego firma.

REKLAMA

Na czym obecnie koncentruje się ECE?

Jeśli chodzi o fundusz inwestycyjny ECE, to koncentrujemy się na poszukiwaniu i kupowaniu centrów handlowych wykazujących potencjał do wzrostu ich wartości, m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, Czechach, we Włoszech, a także w Polsce.

Przyglądamy się przede wszystkim obiektom już istniejącym, które mogą zwiększyć swoje dochody poprzez modernizacje lub rozbudowy.
Nasz fundusz dysponuje kapitałem własnym w wysokości 775 mln euro. Środki te pochodzą z kilku źródeł: funduszy państwowych, kas emerytalnych, ubezpieczeń, jak też środków własnych należących do mojej rodziny. Cały kapitał inwestycyjny w wysokości ok. 1,8 mld euro jest już prawie w całości ulokowany.

Gdzie w Europie jest najwięcej okazji inwestycyjnych?

Głównie na południu Europy, gdzie kryzys, wydaje się, osiągnął już swój punkt krytyczny. W krajach wykazujących stabilność gospodarczą, takich jak Niemcy czy kraje skandynawskie, największym popytem cieszą się obiekty typu „core". Obecnie są one jednak drogie, ponieważ nie dochodzi do zbyt wielu takich transakcji.

Jak ocenia pan sytuację na rynku finansowania?

W krajach o stabilnej sytuacji gospodarczej bez przeszkód finan- sowanie otrzymują projekty handlowe w bardzo dobrych lokaliza- cjach o dużym potencjale. W niektórych państwach, gdzie kryzys szczególnie dał się odczuć, banki mają jednak problemy, ponieważ z każdym większym kredytem możliwe jest obniżenie ich ratingu lub wymaganej przez Unię Europejską kwoty kapitału własnego.

Jakie są plany firmy w segmencie deweloperskim?

Firma ECE jest obecnie zaangażowana w projekt galerii w Byd- goszczy oraz centrów handlowych w Niemczech i Turcji. Bydgo- skie przedsięwzięcie to bardzo specyficzny projekt. Stawiamy tu na ciekawy food court i unikalne rozwiązania architektonicznie. Podsumowując, planujemy dalsze nakłady na inwestycje w Polsce.To ważny kraj z punktu widzenia naszej działalności.

W Polsce jest wciąż miejsce na nowe centra handlowe?

Zdecydowanie widzę miejsce do budowy nowych centrów handlowych, ale nie spodziewam się kolejnego inwestycyjnego boomu w tym sektorze. Potencjał drzemie w 10 największych ośrodkach pod względem liczby mieszkańców. Większe szanse rozwoju w Polsce upatruję w przejęciach i rozbudowie już istniejących obiektów. Zdecydowanie widzę jeszcze miejsce do budowy nowych centrów handlowych w Polsce, ale nie spodziewam się kolejnego inwestycyjnego boomu w tym sektorze.

W jakim kierunku ECE zamierza się rozwijać na dojrzałych rynkach?

Ważnym obszarem biznesowym jest dla nas przejmowanie zarządzania istniejącymi centrami handlowymi. Większa liczba galerii w zarządzaniu przekłada się na efekt synergii i pozytywnie przemawia do najemców. Nie mamy jednak sprecyzowanego celu, ile centrów handlowych rocznie będziemy przejmować w zarządzanie. Każde przejęcie musi być przemyślane i dawać długoterminową perspektywę. 

Dziękujemy za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA