PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Opóźnione inwestycje wstrzymują powrót koniunktury na europejskim rynku centrów handlowych - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 paź 2012 10:16

Opóźnione inwestycje wstrzymują powrót koniunktury na europejskim rynku centrów handlowych - raport

Pomimo optymistycznych szacunków co do ilości powierzchni GLA oddanej do użytku w 2012 roku, analitycy Cushman & Wakefield sugerują konieczność obniżenia prognoz wzrostu podaży. Główną przyczyną są zapowiadane opóźnienia w realizacji projektów w niektórych regionach Europy - wynika z raportu European Shopping Centre Development.

REKLAMA

W pierwszej połowie roku zbudowano 2,4 mln mkw. powierzchni w centrach handlowych w całej Europie. Do końca roku, zgodnie z szacunkami, do użytku może zostać oddanych dalsze 4,5 mln mkw. GLA. W ciągu całego roku powstać może nawet 6,9 mln mkw. GLA - czyli o 400 tys. mkw. więcej niż w ubiegłym roku.

- Choć prognozowana na bieżący rok podaż (6,9 mln mkw.) przewyższa poziom łącznego wolumenu nowej powierzchni z 2011 r., wśród najemców i deweloperów przeważają raczej ostrożne nastroje, szczególnie we Włoszech, Francji, Portugalii, Republice Czeskiej oraz Rumunii. W efekcie rzeczywista ilość powierzchni w centrach handlowych, która trafi na rynek, może być niższa od przewidywanej, podaje najnowszy raport firmy Cushman & Wakefield, European Shopping Centre Development.

W pierwszej połowie 2012 r. w całej Europie otwarto 71 centrów handlowych, z czego 53 obiekty (75 proc.) powstały w Europie Środkowo-Wschodniej, a 18 w Europie Zachodniej. Największym obiektem ukończonym w tym okresie było centrum handlowe Oz Mall w Krasnodarze, w Rosji (169 tys. mkw.). Największe obiekty otwarte w Europie Zachodniej to Boulevard Berlin w Berlinie (64 tys. mkw.), Gran Plaza 2 w Madrycie (60 tys. mkw.), Conca d'Oro w Palermo we Włoszech (55 tys. mkw.) oraz Confluence w Lyonie we Francji (52 tys. mkw.).

Pierwsze miejsce pod względem ilości oddanej powierzchni handlowej zajmuje Rosja. W pierwszym półroczu oddano tam do użytku ok. 725 tys. mkw., dzięki czemu łączne zasoby kraju wzrosły do 15,4 mln mkw. Na Rosję przypada ponad jedna piąta podaży w Europie. Zgodnie z prognozami kolejne 2,1 mln mkw. trafi na rosyjski rynek w drugiej połowie 2012 r. oraz w 2013 r., co oznacza wzrost zasobów tego kraju o 13 proc. Tym samym Rosja stała się drugim największym rynkiem centrów handlowym w Europie po Francji, wyprzedzając Wlk. Brytanię.

Drugie miejsce zajęła Turcja. W pierwszej połowie roku powstało ponad 250 tys. mkw. powierzchni w centrach handlowych (350 tys. mkw. uwzględniając nowe powierzchnie w centrach fabrycznych), a kolejne 1,6 mln mkw. znajduje się w budowie, co stanowi 16 proc. łącznej podaży w Europie. Jeśli wszystkie projekty będące w budowie zostaną ukończone w terminie, podaż planowana na okres między 1 lipca 2012 r. a 31 grudnia 2013 r. wzrośnie o jedną czwartą. W samym Stambule do końca 2013 r. planowane jest oddanie do użytku ponad 800 tys. mkw. nowej powierzchni.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA