PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ostatnie chwile dla podpisania aneksów w sprawie intercharge

  • wnp.pl
  • 23 cze 2014 12:46

Warto pamiętać, że od 1 lipca wszyscy przedsiębiorcy będą mieli prawo do niższych opłat. Trzeba tylko podpisać odpowiednie aneksy umów - przypomina w rozmowie z portalem wnp.pl Robert Łaniewski, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Instytucje płatnicze nie udostępniły nowych cenników dla agentów rozliczeniowych, którzy mogliby przedstawić korzystniejszą niż do tej pory ofertę dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Od stycznia 2014 r. organizacje płatnicze, jak Visa czy Mastercard, miały pół roku na obniżenie stawek opłat interchange. Od 1 lipca tego będzie obwiązywała górna granica wysokości opłaty interchange, czyli głównego składnika kosztowego całkowitej opłaty płaconej na rzecz agentów rozliczeniowych przez punkty handlowo-usługowe akceptujące karty. Czy przez minione pół roku coś się zmieniło w tej sprawie?

Pierwsza połowa roku to w zasadzie martwy okres. Zgodnie w intencją ustawodawcy miało być inaczej. Ale przypomnijmy, że przedsiębiorców podzielono w ustawie na dwie grupy. Pierwsza grupa to ci, którzy do tej pory nie przyjmowali płatności kartami i mogli od razu korzystać z nowej niższej stawki w wysokości 0,5 proc. i druga grupa, to ci którzy przyjmowali płatności bezgotówkowe a teraz w zależności od rodzaju umowy musieli sami zatroszczyć się o niższe stawki czyli zwrócić się do agentów rozliczeniowych o aneksy. Ustawa przewiduje okres przejściowy, czyli od 1 lipca wszyscy będą mogli korzystać z niższej stawki.

Wracając jednak do pierwszej grupy przedsiębiorców to niestety plany nie zostały zrealizowane. Instytucje płatnicze nie udostępniły nowych cenników dla agentów rozliczeniowych, którzy mogliby przedstawić korzystniejszą niż do tej pory ofertę dla przedsiębiorców.

Dlaczego tego nie zrobili?

Wynika do z dużej niechęci organizacji płatniczych do uregulowania wysokości tych stawek. Poza tym oni mają swoje interpretacje przepisów i uznali, że mają 6 miesięcy okresu przejściowego i dla starych i dla nowych umów.

Czyli zastosowano metodę "gramy na zwłokę". Co zatem teraz powinni zrobić przedsiębiorcy?

Jeśli chodzi o największych przedsiębiorców, którzy korzystają z formuły interchange plus opłaty systemowy, plus wynagrodzenie agentów rozliczeniowych, to oni uzyskają niższą stawkę automatycznie. Druga grupa to przedsiębiorcy, którzy mają tzw. stawkę płaską. Oni muszą udać się do swoich agentów rozliczeniowych i podpisać aneks do umowy zawierający stawkę 0,5 proc. Jeśli tego nie zrobią nadal będą mieli naliczaną wyższą opłatę. Muszą sami wykazać się inicjatywą i stąd też apel, aby nie zapomnieli zrobić tego przed 1 lipca br. Trzecia grupa, to przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie przyjmowali płatności kartowych. Tu ważna uwagą - trzeba dokładnie czytać dokumenty. Dla nowo zawieranych umów stawka nie powinna być wyższa, iż 0,8-0,9 proc. Takich przedsiębiorców jest w Polsce najwięcej. Do tej pory terminale płatnicze ma ok. 140 tys. przedsiębiorców. A potencjalnych jest ponad 1,5 mln.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA