PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwarto dworzec PKP z powierzchniami komercyjnymi w Nowym Sączu

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2014 15:46

Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowym Sączu został w czwartek oddany do użytku po gruntownej renowacji. Budynkowi przywrócono wygląd i układ z czasów jego powstania - z początku XX wieku.

REKLAMA

Nowosądecka stacja kolejowa to trzecia dworcowa inwestycja PKP w Małopolsce w bieżącym roku. W lutym otwarto podziemny dworzec w Krakowie, a w minionym tygodniu, po gruntownym remoncie, oddano do użytku zabytkowy budynek w Zdroju.

Jak powiedział PAP Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP SA, w planach są modernizacje kolejnych dworców. "Na początku 2015 roku rozpoczną się przebudowy dworców w Wieliczce i Krakowie-Płaszowie" - wyjaśnił.

Dzięki renowacji, nowosądecki dworzec stał się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji barier architektonicznych. Wewnątrz dworcowej hali zlikwidowano antresolę oraz schody. W holu znalazły się kasy biletowe i lokale usługowo-handlowe.

Remont odbywał się pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystkie elementy wystroju wnętrza i detale architektoniczne nawiązują do wyglądu dworca z początku XX wieku.

Na ściany secesyjnego wnętrza dworca wróciło 10 obrazów Edmunda Cieczkiewicza, przedstawiających pejzaże Beskidów, Pienin i Tatr. Cenne płótna zostały wykonane na początku XX wieku. Cieczkiewicz studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego. Artysta zmuszony ciężką sytuacją materialną, zatrudnił się jako urzędnik kolejowy.

W czasie pierwszej przebudowy dworca w latach 70. XX wieku, obrazy przedstawiające górskie krajobrazy zostały przeniesione w inne miejsce. Podczas renowacji dworca, płótna uzyskały nowe obramowania wzorowane na historycznych i umieszczono je dokładnie w tych samych miejscach, na których wisiały 100 lat temu.

Renowacja nowosądeckiego dworca rozpoczęła się w ubiegłym roku. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA