PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Otwarto dworzec PKP z powierzchniami komercyjnymi w Nowym Sączu

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2014 15:46

Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowym Sączu został w czwartek oddany do użytku po gruntownej renowacji. Budynkowi przywrócono wygląd i układ z czasów jego powstania - z początku XX wieku.

REKLAMA

Nowosądecka stacja kolejowa to trzecia dworcowa inwestycja PKP w Małopolsce w bieżącym roku. W lutym otwarto podziemny dworzec w Krakowie, a w minionym tygodniu, po gruntownym remoncie, oddano do użytku zabytkowy budynek w Zdroju.

Jak powiedział PAP Wojciech Rokicki, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji w PKP SA, w planach są modernizacje kolejnych dworców. "Na początku 2015 roku rozpoczną się przebudowy dworców w Wieliczce i Krakowie-Płaszowie" - wyjaśnił.

Dzięki renowacji, nowosądecki dworzec stał się bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych dzięki likwidacji barier architektonicznych. Wewnątrz dworcowej hali zlikwidowano antresolę oraz schody. W holu znalazły się kasy biletowe i lokale usługowo-handlowe.

Remont odbywał się pod nadzorem konserwatora zabytków. Wszystkie elementy wystroju wnętrza i detale architektoniczne nawiązują do wyglądu dworca z początku XX wieku.

Na ściany secesyjnego wnętrza dworca wróciło 10 obrazów Edmunda Cieczkiewicza, przedstawiających pejzaże Beskidów, Pienin i Tatr. Cenne płótna zostały wykonane na początku XX wieku. Cieczkiewicz studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego. Artysta zmuszony ciężką sytuacją materialną, zatrudnił się jako urzędnik kolejowy.

W czasie pierwszej przebudowy dworca w latach 70. XX wieku, obrazy przedstawiające górskie krajobrazy zostały przeniesione w inne miejsce. Podczas renowacji dworca, płótna uzyskały nowe obramowania wzorowane na historycznych i umieszczono je dokładnie w tych samych miejscach, na których wisiały 100 lat temu.

Renowacja nowosądeckiego dworca rozpoczęła się w ubiegłym roku. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA