PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pelion szuka zagranicznych akwizycji w segmencie detalicznym

  • Autor: PAP
  • 21 mar 2013 14:52

Pelion, spółka działająca w sektorze ochrony zdrowia, szuka możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych. Myśli o przejęciu firmy z sektora detalicznego w jednym z krajów europejskich. Wartość transakcji wyniesie co najmniej kilkadziesiąt milionów euro - poinformował prezes, Jacek Szwajcowski.

REKLAMA

"Analizujemy możliwości rozwoju na rynkach zagranicznych. W tym momencie bardzo przyjazne warunki panują na niemal wszystkich rynkach europejskich. Chcemy znaleźć firmę, z którą będziemy mogli zacieśnić więzy. Myślimy o jednej, stosunkowo niewielkiej inwestycji na wybranym rynku" - poinformował na konferencji Szwajcowski.

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że chodzi o przejęcie spółki detalicznej, a wartość transakcji wyniesie od kilkudziesięciu do kilkuset milionów euro.

Pytany o sposób sfinansowania akwizycji, prezes odpowiedział: "pracujemy nad tym. Myślę, że to będzie kolejny rok, w którym będziemy się zastanawiali nad formą finansowania tej inwestycji. Musi być ona odpowiednia dla detalu, czyli spółki CEPD, więc w grę wchodzi m.in. inwestor prywatny, czy emisja obligacji".

W segmencie sprzedaży detalicznej Pelion działa poprzez spółkę CEPD. W Polsce ma ok. 1,4 tys. Aptek Dbam o Zdrowie (własne franczyzowe i partnerskie), a na Litwie 490 aptek Gintarine Vaistine, Norfos Vaistine i BVG (własne franczyzowe i partnerskie).

Na pytanie o perspektywy spółki na 2013 r., Szwajcowski odpowiedział: "Będziemy walczyli o to, żeby w każdym segmencie naszej działalności pokazać wzrosty sprzedaży".

"Jeśli chodzi o wyniki, to należy pamiętać, że od 1 stycznia 2013 r. nastąpiła druga z trzech zaplanowanych obniżek urzędowej marży na leki refundowane w obrocie hurtowym. Oznacza to, że nasza marża pieniężna skurczy się o ok. 22 mln zł. W tej sytuacji możemy zrobić dwie rzeczy. Albo nadal obniżać koszty, co w naszym przypadku będzie bardzo trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę działania oszczędnościowe podjęte w poprzednich okresach. Albo pogorszyć serwis, na czym traciłby klient. Skompensowanie tych 22 mln zł, co pozwoliłoby utrzymać zeszłoroczne wyniki, to ciężkie zadanie" - dodał.

Zdaniem prezesa sytuacja na rynku farmaceutycznym w Polsce, mimo spodziewanego odbicia w I połowie roku, jest nadal trudna.

"Należy pamiętać, że baza z ubiegłego roku jest bardzo niska. Tym samym w I kwartale i najpewniej w II kwartale rynek pokaże wzrosty. Natomiast trudno prognozować jaka będzie sytuacja w całym roku" - skomentował.

W 2012 r. Pelion zaraportował 55,9 mln zł zysku netto (spadek o 30,3 proc. rdr). Zysk operacyjny skurczył się do 96,4 mln zł ze 100,8 mln zł w 2011 r. Z kolei przychody wzrosły o 1,8 proc. do 6,69 mld zł.

Rentowność netto wyniosła 0,8 proc., rentowność operacyjna 1,5 proc., a rentowność EBITDA 2,1 proc.

W strukturze przychodów sprzedaż hurtowa stanowiła 52,8 proc., sprzedaż detaliczna 28,7 proc., zaopatrzenie szpitali 18 proc., a usługi dla producentów i pozostała działalność 0,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA