PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pięć nowych centrów handlowych i trzy rozbudowy - za nami I kwartał na rynku centrów handlowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 kwi 2012 15:16

Pięć nowych centrów handlowych i trzy rozbudowy -  za nami I kwartał na rynku centrów handlowych

W I kwartale br. podaż powierzchni handlowej w Polsce wzrosła nieznacznie, bo o 89,5 tys. mkw. W tym czasie otwarto pięć nowych obiektów, a trzy rozbudowano. Zdecydowana większość nowej powierzchni - 61 tys. mkw. - powstała w miastach o liczbie ludności poniżej 100 tys. mieszkańców - wynika z najnowszego raportu JLLS. Z biegiem roku weryfikacji ulegają jednak zapowiedzi kolejnych otwarć.

REKLAMA

Obecnie całkowita powierzchnia najmu w centrach handlowych wynosi około 7,648 mln mkw.

Największym projektem oddanym do użytku w I kwartale jest Centrum Alfa w Grudziądzu, wybudowane przez JWK Invest. Pozostałe otwarcia to m.in. Galeria Świdnicka w Świdnicy, Galeria Starówka w Stargardzie Szczecińskim oraz Galeria Pruchnicka w Jarosławiu.

Natomiast rozbudowane obiekty to: Magnolia Park we Wrocławiu (otwarcie Castoramy), Galeria Szperk w Kosakowie pod Gdynią i Galeria Venus w podlubelskim Świdniku.

Poziom niewynajętej powierzchni centrów handlowych w miastach powyżej 200 000 mieszkańców wyniósł średnio 2 proc., przy czym w ośmiu największych aglomeracjach wskaźnik ten był średnio o połowę niższy niż w miastach między 200 000 a 400 000 mieszkańców. Najwięcej wolnej powierzchni zaobserwowano na rynkach, na których w ostatnim okresie pojawiły się duże obiekty, m.in. w Toruniu i w Radomiu. Miasta, w których odsetek pustostanów jest obecnie najniższy, to m.in. Szczecin i Lublin.

I kwartał 2012 roku przyniósł zapowiedzi rozpoczęcia działalności w Polsce przez kilka zagranicznych sieci handlowych. Swoje sklepy chcą rozwijać niemieckie sieci KIK, NKD czy Maxi Zoo. Zainteresowane polskim rynkiem są także: rosyjska sieć obuwnicza Kari, portugalski Lanidor, łotewska sieć drogerii Attirance czy niemiecka Bonita. Swój pierwszy sklep w Polsce, w Silesia City Center w Katowicach, otworzy wkrótce turecki LC Waikiki. Natomiast właściciel popularnego H&M zapowiada otwarcie w Warszawie pierwszego w Polsce sklepu pod marką COS (Collection of Style). Dodatkowo swoją ekspansję na rynku polskim w 2012 r. planują koncepty gastronomiczne Nordsee, Iceland Foods i Belgian Beer Cafe.

Z biegiem roku weryfikacji ulegają zapowiedzi otwarć nowych obiektów w 2012 roku. Obecnie JLLS przewiduje, że bieżący rok przyniesie wzrost podaży o ok. 445 000 mkw. Aktualnie w budowie jest ok. 755 000 mkw., z czego zdecydowana większość (87 proc.) przypada na nowe obiekty.

Pozostała powierzchnia to rozbudowa już istniejących centrów. Wciąż najwięcej powierzchni realizowanej jest w obiektach małych i średnich (62 proc.). Pod względem wielkości rynku największa aktywność obserwowana jest w głównych aglomeracjach (45 proc.) oraz w miastach o liczbie ludności poniżej 100 000 mieszkańców (38 proc.).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA