PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Piotr i Paweł podwoi dynamikę rozwoju sieci

  • Autor: ŁS, portalspozywczy.pl
  • 25 lip 2011 09:26

Piotr i Paweł podwoi dynamikę rozwoju sieci

Sieć supermarketów delikatesowych Piotr i Paweł w tym roku otworzy 7 placówek, co w porównaniu z 10 sklepami w zeszłym roku jest pewnym spadkiem, ale jak zapowiada Piotr Woś, prezes zarządu sieci, od przyszłego roku jego firma wróci do liczby ok. 15 otwarć rocznie. - Oznacza to, że w porównaniu z tym rokiem podwoimy naszą dynamikę rozwoju - mówi Woś.

REKLAMA

Co miało wpływ na taką ostrożność z nowymi otwarciami w tym roku?

Złożyło się na to wiele elementów. Połowę z blisko 80 naszych sklepów otworzyliśmy w ciągu ostatnich trzech lat. To oznaczało bardzo wysoki przyrost liczby placówek w krótkim czasie. Naszym celem jest ich pełna rentowność. Z drugiej strony nie chcemy w ilości otwarć zatracić naszej jakości. Dlatego ten rok przeznaczyliśmy na działania mające ugruntować jakość tych sklepów. W tym roku wprowadzamy zintegrowany system informatyczny, który ma usprawnić nasze działania, podnieść efektywność i zmniejszyć koszty. Jest to element istotny z punktu widzenia naszego dalszego rozwoju jakościowego. Ten rok przeznaczyliśmy na rozwój jakościowy. W przyszłym roku wracamy do zwiększania dynamiki otwarć.

Jak wyglądają plany rozwoju sieci w centrach i galeriach handlowych w perspektywie 2-3 kolejnych lat?

Umowy najmu w galeriach handlowych to perspektywa dwóch najbliższych lat. Przy czym ten drugi rok jest zwykle w trakcie realizacji i negocjacji z właścicielami galerii handlowych. 2013 r. jest dopiero przed nami, oczywiście wiele umów wchodzi w ten okres, ale lista lokalizacji, które będziemy w stanie wtedy pozyskać jest ciągle otwarta.

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku centrów handlowych?

Rynek jest inny niż 3 lata temu, gdy mieliśmy czas koniunktury na rynku deweloperskim. To obecnie rynek najemcy. Jednocześnie o wiele mocniej rozwijają się lokalizacje samodzielne niż galerie handlowe. W miastach, w których chcemy się rozwijać, czyli mających powyżej 100 tys. mieszkańców pozyskujemy raczej lokalizacje wolno stojące, samodzielne lub w małych galeriach handlowych. Szczególnie, że w dużych miastach powstaje już niewiele dużych centrów handlowych, dobrym przykładem jest Warszawa.

Mówi się jednak, że potencjał na nowe, duże obiekty ciągle jest?

Jednak zanim cokolwiek powstanie minie dużo czasu.

W przeciwieństwie do powierzchni handlowych, szybko szczególnie w większych miastach powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Czy to ciekawe lokalizacje dla Piotra i Pawła?

Nowopowstające osiedla to dla nas najbardziej pożądane lokalizacje, szczególnie te, w których można wkomponować obiekt handlowy z parkingiem dla klientów. Klient chce robić zakupy obok domu. W dodatku są to lokalizacje, które obecnie najszybciej się rozwijają.

Jaka część obiektów Piotra i Pawła będzie powstawać w galeriach a jaka w samodzielnych lokalizacjach, np. na osiedlach?

W naszym przypadku 2/3 naszych sklepów powstawało w niewielkich galeriach handlowych i niezależnych lokalizacjach. I tak będzie nadal. 15-30 proc. będzie otwieranych w większych centrach handlowych.

Jak wykorzystali Państwo czas kryzysu, gdy inni operatorzy, np. Bomi, czy Alma zwalniali część lokalizacji? Ile z nich przejął Piotr i Paweł?

W tamtym czasie znacznie poprawiły się warunki najmu. Pozyskaliśmy przynajmniej kilkanaście lokalizacji na bardziej atrakcyjnych warunkach niż te, które były pozyskiwane 3-4 lata temu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA