PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Plaga upadłości firm w Polsce

  • dlahandlu.pl
  • 02 sty 2018 11:14

Plaga upadłości firm w Polsce Fot. shutterstock

Obroty przedsiębiorstw w Polsce zwiększają się, a w wielu przypadkach podąża za tym również wzrost zysków. Obraz sytuacji mikroekonomicznej wynikający z danych upadłościowych jest jednak inny. Liczba upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w naszym kraju zwiększa się najszybciej od 5 lat - wynika z raportu firmy Coface.

REKLAMA

W roku 2017 liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 885, czyli o 16 proc. więcej niż w roku 2016 (wg danych na 28 grudnia 2017). Wśród rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości (537 tj. 61 proc.). Coraz częściej stosowane są postępowania restrukturyzacyjne, wprowadzone z początkiem 2016 roku wraz z nowym prawem upadłościowym. Ich udział we wszystkich postępowaniach rośnie – w roku 2017 r. wyniósł 39 proc., podczas, gdy w 2016 roku stanowił 27 proc. - wynika z raportu firmy Coface.

Wśród postępowań restrukturyzacyjnych najwięcej odnotowano przyspieszonych postępowań układowych (209), a najmniej postępowań o zatwierdzenie układu (11). Znaczący wzrost odnotowano w przypadku postępowań sanacyjnych – ich liczba wzrosła aż o dwie trzecie w porównaniu z rokiem poprzednim.

Upadłości z możliwością zawarcia układu nie są możliwe od dnia wejścia w życie nowelizacji prawa upadłościowego i wprowadzenia nowego prawa restrukturyzacyjnego. Najwięcej, bo 250 upadłości i restrukturyzacji zanotowano w produkcji, było to o 11 proc więcej niż w 2016 roku. W handlu oraz w transporcie także odnotowano wzrost postanowień, odpowiednio o 14 proc. i o 29 proc. W budownictwie zaś sytuacja prawie nie zmieniła się.

– W 2017 roku polska gospodarka zdecydowanie przyspieszyła. Po spowolnieniu, jakie miało miejsce w 2016 roku nie ma już śladu. Główną siłą napędową wzrostu PKB naszego kraju pozostaje konsumpcja gospodarstw domowych. Nie jest to zaskakujące w obliczu bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy – stopa bezrobocia z każdym miesiącem poprawia poprzednie rekordowo niskie wartości, a średni wzrost płac przybiera na sile. Powoli, ale stopniowo wzrastają inwestycje w aktywa trwałe, których to zastój był dotkliwy dla tempa rozwoju naszej gospodarki w 2016 r. Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne jest korzystne dla polskiego biznesu. Niestety obraz sytuacji mikroekonomicznej wynikający z danych upadłościowych jest odmienny. Liczba upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się o 16 proc. w 2017 r., co było najwyższym wzrostem odnotowanym przez ostatnie 5 lat.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA