PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Plany szyte na miarę

  • Autor: propertynews.pl
  • 20 gru 2016 13:26

Plany szyte na miarę Jarosław Fijałkowski, prezes Grupy Real 2B

Sieć Quick Park budowana jest ze środków specjalistycznego funduszu inwestycyjnego Retail Parks Fund. Od uruchomienia emisji pierwszych certyfikatów we wrześniu 2014 roku, ich wartość na koniec listopada br. wzrosła o 32,47 proc. W 2017 roku fundusz zamierza podwoić obecną wartość aktywów i pozyskać co najmniej 200 mln zł.

REKLAMA

Retail Parks Fund FIZ AN to fundusz zamknięty, inwestujący w działania deweloperskie mające na celu wznoszenie sieci Quick Park – regionalnych hybrydowych centrów handlowych, dedykowanych mieszkańcom mniejszych miejscowości z podażą powierzchni handlowej - maksymalnie 200 mkw. na 1 tys. mieszkańców. Inwestorzy indywidualni oraz firmy mają możliwość udziału w projekcie poprzez zakup certyfikatów, które są emitowane co miesiąc. Minimalna kwota inwestycji to 10 tys. zł dla osoby prawnej lub 40 tys. euro (równowartość w złotych) dla osoby prywatnej. Oferta nabycia certyfikatów FIZ niepublicznych, zgodnie z ustawą, jest kierowana każdorazowo do wąskiego grona inwestorów - maksymalnie 149 podmiotów.

– Z Real2B i koncepcją sieci Quick Park ruszyliśmy pod koniec 2013 roku. Fundusz uruchomiliśmy już we wrześniu 2014 roku. W dwa lata zebraliśmy prawie 200 mln zł, a to nie koniec. Prognozujemy, iż tylko w nadchodzącym 2017 roku suma ta ulegnie podwojeniu – mówi Jarosław Fijałkowski, prezes Grupy Real 2B.

Przewidywana roczna stopa zwrotu z inwestycji wynosi co najmniej 13 proc. netto (17 proc. – 4 proc. za zarządzanie). Od uruchomienia emisji pierwszych certyfikatów we wrześniu 2014 roku ich wartość wzrosła o 32,47 proc. na koniec listopada 2016 roku. Umorzenie środków następuje co kwartał, ale dopiero 18 miesięcy po nabyciu certyfikatu. Zdecydowana większość inwestorów traktuje inwestowanie w projekt Quick Parków długoterminowo. Jak zaznacza Jarosław Fijałkowski, Retail Parks Fund oferuje inwestorom atrakcyjną stopę zwrotu przy umiarkowanym ryzyku. Model finansowania inwestycji Quick Parków zakłada bowiem zaangażowanie kapitału z funduszu jedynie na poziomie 25-30 proc., z kolei resztę środków stanowią kredyty bankowe. Wartość certyfikatu jest odzwierciedleniem kondycji całej sieci Quick Park, a nie tylko jednego centrum handlowego. Z kolei my, jako Grupa Real 2B podjęliśmy wewnętrzne wytyczne, iż współpracujemy wyłącznie z renomowanymi najemcami o ugruntowanej pozycji na rynku. Gdy to wszystko zebrać w jedno, wychodzi nam produkt inwestycyjny z wysokim stopniem zdywersyfikowanego ryzyka, jakże cennym w dzisiejszych czasach atrybutem - podkreśla.

Decyzje inwestycyjne znajdują potwierdzenie w raportach rynkowych i strategii najemców. Raport Cashman & Wakefield podaje, że na koniec I poł. 2016 r. aż 17 proc. powierzchni centrów handlowych było zlokalizowanych w małych miastach do 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w 2011 roku było to 12 proc., a w 2006 roku – 7 proc. Obecnie w trakcie budowy jest ok. 690 tys. mkw. powierzchni handlowej z planowanymi datami komercjalizacji do końca 2017 r. W miastach poniżej 100 tys. mieszkańców spodziewane jest oddanie do użytkowania ok. 40 proc. z realizowanej obecnie powierzchni handlowej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA