PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Plaza nie planuje sprzedaży centrów handlowych. Czeka na lepsze czasy

  • Autor: ISB
  • 15 mar 2012 14:44

Plaza nie planuje sprzedaży centrów handlowych. Czeka na lepsze czasy

Firma deweloperska Plaza Centers nie planuje sprzedaży posiadanych w portfelu centrów handlowych. Ewentualne transakcje uzależnia od uzyskania cen "odpowiednio odzwierciedlających obecny i przyszły potencjał sprzedawanych aktywów", poinformował prezes spółki Ran Shtarkman.

REKLAMA

- Choć w ostatnich latach sprzedaliśmy większość zbudowanych projektów obecnie, ze względu na wspomniane uwarunkowania rynkowe, Plaza pozostanie właścicielem głównych centrów handlowych posiadanych w portfelu - tak długo, aż dojdziemy do wniosku, że ceny odpowiednio odzwierciedlają obecny i przyszły potencjał sprzedawanych aktywów. Dlatego też, na koniec marca 2012 r. Plaza będzie posiadać i zarządzać 7 otwartymi centrami handlowymi w Europie Środkowo-Wschodniej i Indiach - powiedział Ran Shtarkman, cytowany w komentarzu do wyników za 2011.

Zaznaczył jednocześnie, że firma "zdecydowanie" kontynuuje realizację programu budowy centrów handlowych na rynkach o najwyższym popycie detalicznym.

- Dwa z naszych głównych projektów Toruń Plaza w Polsce oraz Koregaon Park Plaza w Pune w Indiach zostały oddane odpowiednio w IV kw. 2011 oraz w marcu 2012 r. Do dalszego aktywnego działania skłania nas również bardzo dobra kondycja najemców w tych regionach. Szczególnie w Polsce, gdzie najwyższej jakości projekty handlowo-rozrywkowe przyciągają wielu międzynarodowych najemców, poszukujących projektów budowanych w zachodnim stylu i w największych regionalnych centrach. Z odwrotną sytuacją mamy do czynienia na słabszych rynkach takich jak Bułgaria czy Rumunia, gdzie w wynikach za 2011 r. musieliśmy wykazać odpisy z tytułu utraty wartości - dodał prezes Plaza Centers.

Jednym z kluczowych wydarzeń w ostatnim czasie było zakończenie większości inwestycji w EDT po restrukturyzacji porfolio wysoko dochodowych nieruchomości w USA.

- Oczekujemy, że późniejsza umowa sprzedaży tych aktywów, przyniesie przed opodatkowaniem zwrot z kapitału (ROE) w wysokości ok. 50% w okresie trochę ponad 18 miesięcy. Aby być pewnym, że stopień zadłużenia Plazy pozostaje na konserwatywnym poziomie, środki z tej transakcji po jej zakończeniu zostaną przeznaczone na spłatę części długu oraz na finansowanie realizowanych projektów - powiedział Shatarman.

Dodał, że jest świadomy trudnych i zmiennych warunków ekonomicznych w Europie. Dlatego Plaza będzie kontynuować ostrożne podejście do działalności, obniżając ryzyko rozwijanych projektów.

Plaza Centers N.V. miała 9,35 mln euro skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2011 roku wobec 10,27 mln euro zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 57,07 mln euro wobec 37,64 mln euro rok wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA