PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podatek handlowy zawieszony. Obraduje senacka komisja

  • Autor: PAP
  • 19 paź 2017 13:20

Podatek handlowy zawieszony. Obraduje senacka komisja fot. Shutterstock

Zawieszenie podatku handlowego na kolejny rok to jednogłośny rezultat prac senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

REKLAMA

W czwartek senatorowie z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych opowiedzieli się jednogłośnie - ośmioma głosami - za poparciem bez poprawek noweli ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża zawieszenie tego podatku na kolejny rok - do końca 2018 roku.

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk podczas czwartkowych obrad komisji przypomniał, że projekt rządowy z wnioskiem o zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej nie znalazł przychylności we władzach Komisji Europejskiej, która podniosła zarzuty, co do takiej konstrukcji podatku.

- Ostatecznie Polska zdecydowała się w dn. 13 września 2017 roku złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE na decyzję KE, która wszczęła postępowanie i nakazała zawieszenie wykonywania (...) tego podatku - mówił Janczyk. Dodał, że jedyną instancją odwołania, jaka pozostała jest Trybunał Sprawiedliwości UE.

Janczyk wskazał, że potencjalne dochody z tego podatku "nie zostały ujęte w konstrukcji budżetu" na rok 2018. "Wykonujemy konsekwentnie działania, które mają wyłączyć na rok 2018 obowiązek zarówno składania deklaracji po stronie przedsiębiorców operujących w branży sprzedaży detalicznej, jak i wyłączyć te konsekwencje po stronie dochodowej" - powiedział. Jak dodał w pierwszym roku obowiązywania tego podatku dochody miały wynieść ponad 1,2 mld zł, w roku 2018 miały "stanowić dochody ogółem (...) ponad 1,5 mld zł".

Senator Jerzy Czerwiński (PiS) ocenił, że wybraliśmy najgorszą z możliwych dróg.

- Podatku nie ma, kasa nie jest zapełniona tymi 1,5 mld rocznie. Czyli gdybyśmy próbowali w ogóle tego podatku nie wprowadzać byłby ten sam stan (...) z punktu widzenia fiskalnego - powiedział. Jednocześnie, jak zaznaczył, na arenie międzynarodowej przegrywamy - A nawet, jak wygramy to będzie to tylko moralne zwycięstwo, bo przez trzy lata ten podatek nie będzie wpływał - wskazał.

Czerwiński pytał, czy przy składaniu wniosków do Trybunału Sprawiedliwości zawnioskowano, by Trybunał wypowiedział się w sprawie zwrotu przez KE "tych dochodów, które moglibyśmy osiągnąć, jeśli byśmy wygrali sprawę, a których nie osiągamy". Zaproponował uchwalenie podatku, "który byłby niemożliwy przez KE (...) do zaskarżenia - liniowy podatek handlowy, powszechny".

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIESPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA