PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Podpisano umowę w sprawie komercyjnego zagospodarowania Wyspy Spichrzów

  • Autor: PAP
  • 31 mar 2015 15:50

Podpisano umowę w sprawie komercyjnego zagospodarowania Wyspy Spichrzów

Do 2023 r. ma zakończyć się zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku, atrakcyjnie położonego terenu w centrum miasta, które nie zostało odbudowane od czasów II wojny światowej. Mają tam powstać obiekty usługowe, mieszkania i hotel.

REKLAMA

We wtorek w Gdańsku umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia - zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów - podpisali przedstawiciele miasta: prezydent Paweł Adamowicz i wiceprezydenci, Andrzej Bojanowski i Wiesław Bielawski oraz reprezentanci konsorcjum Multibud - Immobel, które zrealizuje projekt, Marcin Malka, Wojciech Ciurzyński i Małgorzta Patrycja Van Triet.

Konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland zostało wybrane w czwartym postępowaniu dotyczącym zagospodarowania tego terenu; próby zrealizowania inwestycji na tym terenie podejmowano od ponad 20 lat.

Zagospodarowanie i zabudowa nieruchomości ma się odbyć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wkładem miasta jest teren o powierzchni ok. 1,7 ha, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł. Jak poinformowano, miasto ma zapłacić podatek związany z transakcją sprzedaży gruntów, czyli ok. 6 mln zł. Natomiast partner prywatny ma zapłacić gotówkową tzw. premię w wysokości 2,08 mln zł w związku z możliwością realizacji inwestycji w tak eksponowanym i atrakcyjnym obszarze miasta.

Konsorcjum ma zaprojektować, sfinansować i zbudować obiekty zarówno publiczne, jak i komercyjne. Ideą jest stworzenie reprezentatywnej zabudowy stanowiącej architektoniczną wizytówkę miasta.

Członek zarządu Immobel Poland sp. z o.o. Marcin Malka powiedział dziennikarzom, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2017 r. Wcześniej - przez 19 miesięcy od podpisania umowy - będą realizowane prace organizacyjne i projektowe. Podał, że realizacja pierwszej, najbardziej prestiżowej części projektu obejmującej hotel, apartamenty i część handlową zakończy się w 2019 r. "To ma być nowoczesna zabudowa, która ma stać się takim znakiem rozpoznawczym Gdańska XXI wieku" - dodał. Poinformował, że powstanie ok. 500 mieszkań, hotel i kilkadziesiąt tys. metrów kwadratowych zabudowy usługowej.

Szacunkowy koszt realizacji projektu to ok. 400 mln zł. Malka zapewnił, że "trzy duże banki są zainteresowane finansowaniem projektu".

Konsorcjum w ramach przedsięwzięcia ma zrealizować cele publiczne projektu w postaci np. zewnętrznego układu komunikacyjnego, m.in. ulic: Chmielnej, Motławskiej, Pożarniczej oraz części ciągu pieszego przy nabrzeżu. Ma przebudować most Stągiewny na most zwodzony, zbudować marinę na południe od mostu Stągiewnego oraz zbudować ogólnodostępną kładkę dla pieszych, łączącą północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem. Konsorcjum poinformowało we wtorek, że wszystkie cele publiczne, na które konsorcjum ma przeznaczyć ponad 33 mln zł netto, będą realizowane w pierwszej kolejności.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA