PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polacy są wciąż gotowi podróżować 40 km do centrum handlowego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 paź 2011 14:57

Polacy są wciąż gotowi podróżować 40 km do centrum handlowego

Międzynarodowe sieci obecne w naszym kraju szukają nowych możliwości rozwoju również w mniejszych miastach. Dostrzegli to deweloperzy, którzy stali się bardzo aktywni na tych rynkach. Nowe obiekty powstają obecnie między innymi w Ostrowie Wielkopolskim (Galeria Ostrovia - 36 tys. mkw), Kaliszu (Galeria Tęcza - 18 tys. mkw.), Toruniu (Toruń Plaza - 33 tys. mkw.), czy w Gorzowie Wielkopolskim (galerie Nova Park - 32,4 tys. mkw. i Zielona Przystań - 10,5 tys. mkw.).

REKLAMA

- Na mapie Polski jest dużo białych plam pozbawionych nowoczesnej powierzchni, w których mieszkańcy znajdują motywację, żeby podróżować 30-40 km, by dotrzeć do najbliższego centrum handlowego. Centra handlowe ruszyły więc do konsumenta - mówi Przemysław Błaszkiewicz, dyrektor działu Wycen Nieruchomości, Colliers International.

Obecne ożywienie deweloperów jest drugą falą podaży skierowaną do miast regionalnych i jej dynamika pozwala prognozować, że rynek powierzchni handlowych może okazać się najaktywniejszym sektorem całego rynku nieruchomości w najbliższym czasie.

-Ważną motywacją dla deweloperów jest też duże zainteresowanie inwestorów obiektami handlowymi. W czasach, kiedy fundusze i inne instytucje finansowe poszukują bezpiecznego cashflow, centrum handlowe okazuje się bardzo dobrą opcją zakupu - uważa Błaszkiewicz.

Z danych Colliers International wynika, że w 8 największych miastach Polski w 2011 roku zostały oddane do użytku zaledwie dwa większe obiekty handlowe: Galeria Kaskada w Szczecinie oraz Morski Park Handlowy w Gdańsku, podczas gdy od początku roku w miastach regionalnych zostały ukończone m.in.: Turawa Park w Opolu, Galeria Słoneczna w Radomiu, Galeria Leszno, Galeria Echo w Kielcach (rozbudowa), M1 w Zabrzu (rozbudowa), Galeria Pod Wiatrakami w Słupsku i Galeria Twierdza w Zamościu.

- Nie można powiedzieć, że jest to trend nowy. Miasta poniżej 400 000 mieszkańców są celem deweloperów już od kilku lat. Wynika to z wysokiego nasycenia nowoczesnymi powierzchniami handlowymi w największych miastach i z rosnącą siłą nabywczą konsumentów - podsumowuje Przemysław Błaszkiewicz.

Zobacz raport Colliers International

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA