PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polscy inwestorzy trzecią siłą za funduszami z Niemiec i Stanów Zjednoczonych

  • Autor: propertynews.pl
  • 19 wrz 2013 11:26

Polscy inwestorzy trzecią siłą za funduszami z Niemiec i Stanów Zjednoczonych

W pierwszej połowie tego roku polscy inwestorzy byli najaktywniejsi od początku istnienia rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w naszym kraju, stając się trzecią siłą za funduszami z Niemiec i Stanów Zjednoczonych - wynika z raportu „Marketbeat Polska - Jesień 2013", przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Rynek inwestycyjny zdominowały nieruchomości biurowe. Na koniec drugiego kwartału 2013 r. zasoby biurowe stolicy przekroczyły 4 mln mkw.

Rynek handlowy czeka z kolei na wielkie otwarcia nowych obiektów w drugiej połowie roku. Sytuacja na rynku nieruchomości magazynowych pozostaje stabilna.

- Aktywność we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych utrzymuje się na wysokim poziomie pomimo wkraczania rynku w nowy cykl, a prognozowane ożywienie gospodarcze w Polsce będzie stopniowo przekładać się na wzrost aktywności najemców. Ze względu na płynność i atrakcyjny poziom cen w porównaniu z wieloma innymi najważniejszymi miastami europejskimi rynek inwestycyjny w Warszawie przyciąga coraz więcej inwestorów - mówi Charles Taylor, partner zarządzający polskiego oddziału firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Na koniec czerwca 2013 r. wartość zawartych i sfinalizowanych transakcji na rynku inwestycyjnym wyniosła 1,09 mld euro i była o ok. 16% wyższa, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tak jak w latach ubiegłych największy, prawie 50-procentowy, udział w ogólnym wolumenie transakcji przypadł inwestorom niemieckim i amerykańskim. Największą transakcją w pierwszej połowie roku była sprzedaż budynków biurowych New City oraz NC2 przez spółkę ECI za 127 mln euro funduszowi Hines Global REIT.

Ok. 60% ogólnej wartości transakcji przypadło na nieruchomości biurowe. Pierwsze półrocze zamknęło się w tym sektorze wynikiem 660 mln euro i była to najwyższa odnotowana wartość od 2007 r. Tak wysoki wolumen był efektem nie tylko silnego popytu na dobre biurowce, ale również wysokiej podaży atrakcyjnych nieruchomości.

Na rynku inwestycyjnym nieruchomości handlowych zawarto transakcje o łącznej wartości ok. 247 mln euro, tj. o prawie połowę mniejszej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Spadek ten nie był jednak wynikiem osłabienia popytu, ale przedłużających się negocjacji i formalności związanych z podpisywaniem ostatecznych umów sprzedaży. Wartość transakcji w sektorze magazynowym wyniosła ok. 173 mln euro. Większość tej sumy przypadła na sprzedaż 50% udziałów w portfelu parków Prologis na rzecz norweskiego państwowego funduszu majątkowego Norges Bank Investment Management.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA