PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska była 2. najpłynniejszym rynkiem w Europie. Teraz jest 6.

  • Autor: propertynews.pl
  • 13 sie 2015 13:43

Polska była 2. najpłynniejszym rynkiem w Europie. Teraz jest 6.

Polska została sklasyfikowana na 6. miejscu pod względem płynności na europejskim rynku obiektów komercyjnych (6,7%), co stanowi spadek z 2. pozycji w porównaniu do 2013 r. - wynika z raportu DTZ.

REKLAMA

Firma DTZ przygotowała ranking płynności europejskich rynków nieruchomości komercyjnych w 2014 r., który odzwierciedla łatwość wejścia i opuszczenia danego rynku. Płynność oceniano na podstawie relacji wolumenu transakcji do całkowitej ilości dostępnych aktywów na rynku nieruchomości komercyjnych.

Drugi rok z rzędu najpłynniejszym rynkiem w Europie została Wielka Brytania (11,3% wobec europejskiej średniej na poziomie 5,6%), przed Szwecją (9,4%) i Finlandią (7,7%). Awans fińskiego rynku o 7 pozycji w rankingu w stosunku do 2013 r. wynika z nagłego wzrostu sprzedaży powierzchni magazynowo-logistycznej. Najmniej płynnymi rynkami Europy są Rosja i Ukraina, na których ciąży polityczna niestabilność, skutkująca wycofaniem kapitału przez inwestorów.

Polska została sklasyfikowana na 6. miejscu pod względem płynności na europejskim rynku obiektów komercyjnych (6,7%), co stanowi spadek z 2. pozycji w porównaniu do 2013 r. Spadek Polski w rankingu jest spowodowany tym, że w innych krajach wzrost inwestycji w 2014 r. był większy niż w Polsce w porównaniu do całkowitej ilości aktywów na danym rynku. Natomiast w ujęciu
10-letnim, polski rynek znalazł się na 5. miejscu w Europie ze średnią płynnością powyżej 6%, w czasie gdy w przewodzącej w tej kategorii Szwecji wskaźnik ten wyniósł 9%.

Dojrzałość i wysoka płynność polskiego rynku nieruchomości komercyjnych na tle innych rynków przyciąga z sukcesem nie tylko lokalnych inwestorów, ale również kapitał pozaeuropejski. Polska była w ubiegłym roku 2. najpłynniejszym rynkiem w Europie w przypadku inwestorów spoza naszego kontynentu, których udział w łącznym wolumenie transakcji wyniósł 55% - mówi Craig Maguire, dyrektor Zespołu Rynków Kapitałowych, DTZ.

- W pierwszej połowie br. na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce widoczne był spowolnienie. Spodziewamy się jednak lepszej drugiej połowy roku, ponieważ wiele transakcji jest obecnie w trakcie finalizacji. Z naszych szacunków wynika, że do końca 2015 r. wolumen transakcji wyniesie około 3 mld euro - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA