PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska druga w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej

  • wnp.pl
  • 22 cze 2012 10:04

W ciągu najbliższych trzech lat Polska będzie, po Niemczech, drugim najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania inwestycji.

REKLAMA

W tym roku wyprzedziliśmy w takich deklaracjach inwestorów Wielką Brytanię, Francję, czy Rosję, które w minionych latach tradycyjnie znajdowały się na wyższych pozycjach niż Polska.

Jak wynika z raportu "Atrakcyjność inwestycyjna Europy", przygotowanego przez firmę doradczą Ernst & Young, co dziesiąty zapytany inwestor powiedział, że w Europie to właśnie Polska jest najatrakcyjniejsza. Aż 35 proc. nadal stawia na Niemcy, ale na Wielką Brytanię - 8 proc., a na Rosję - 7 proc.

- To dobry sygnał dla Polski, potwierdzający skuteczną politykę makroekonomiczną, także podjęte kroki ułatwiające działalność biznesu, jak i samych inwestorów zagranicznych - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak, minister gospodarki podczas prezentacji raportu. - W szczególności będziemy zachęcać ich przedłużając działalność specjalnych stref ekonomicznych poza 2020 rok, bowiem jest to najbardziej efektywna dla państwa forma; inwestor wpierw musi stworzyć miejsca pracy i wygospodarować zysk, aby otrzymać zwrot jego części.

Kryteria wyboru

Autorzy raportu podkreślają bardzo stabilną sytuację makroekonomiczną Polski, na co zwracali uwagę inwestorzy. Taką ocenę podzielają także instytucje międzynarodowe, w tym MFW, który od 2009 r. udostępnił Polsce Elastyczną Linię Kredytową (FCL). Ten zapobiegawczy, a nie finansujący, instrument jest przyznawany wyłącznie krajom o bardzo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i wzmacnia zaufanie inwestorów do Polski jako kraju zdolnego do minimalizacji skutków zaburzeń w gospodarce światowej.

Wyniki polskiej gospodarki, szczególnie nieprzerwany wzrost ("zielona wyspa" w trudnych czasach Europy Zachodniej) wyróżniają ją zatem na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej i całego kontynentu.

Atutami Polski w oczach inwestorów są ponadto: duży i chłonny rynek, bardzo dobrze wykwalifikowana i profesjonalna kadra, niewielki relatywnie poziom zadłużenia publicznego, stabilny system prawno-podatkowy oraz wizerunek kraju, przyjaznego zarówno inwestycjom produkcyjnym, jak i nowoczesnym usługom (BPO).

- Istotne jest też to, że Polska przestaje być "jednym z krajów Europy Środkowo - Wschodniej" - podkreślił Duleep Aluwihare, partner zarządzający Ernst & Young w Polsce. - Sytuacja ekonomiczna naszych sąsiadów jest zupełnie nieporównywalna z Polską.

  • 1
  • 2
  • rubens 2012-06-26 13:14:23
    Bardzo dobre wieści - a wszyscy skazywaliśmy już Polskę na masakrę, a tutaj proszę. A przemawiają za tym jakieś konkretne liczby? Wiem, że Jartom sprzedaje magazyny, a niby mamy kryzys. To dobrze świadczy o polskim rynku.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA