PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polska druga w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej

  • wnp.pl
  • 22 cze 2012 10:04

W ciągu najbliższych trzech lat Polska będzie, po Niemczech, drugim najbardziej atrakcyjnym w Europie krajem do lokowania inwestycji.

REKLAMA

W tym roku wyprzedziliśmy w takich deklaracjach inwestorów Wielką Brytanię, Francję, czy Rosję, które w minionych latach tradycyjnie znajdowały się na wyższych pozycjach niż Polska.

Jak wynika z raportu "Atrakcyjność inwestycyjna Europy", przygotowanego przez firmę doradczą Ernst & Young, co dziesiąty zapytany inwestor powiedział, że w Europie to właśnie Polska jest najatrakcyjniejsza. Aż 35 proc. nadal stawia na Niemcy, ale na Wielką Brytanię - 8 proc., a na Rosję - 7 proc.

- To dobry sygnał dla Polski, potwierdzający skuteczną politykę makroekonomiczną, także podjęte kroki ułatwiające działalność biznesu, jak i samych inwestorów zagranicznych - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak, minister gospodarki podczas prezentacji raportu. - W szczególności będziemy zachęcać ich przedłużając działalność specjalnych stref ekonomicznych poza 2020 rok, bowiem jest to najbardziej efektywna dla państwa forma; inwestor wpierw musi stworzyć miejsca pracy i wygospodarować zysk, aby otrzymać zwrot jego części.

Kryteria wyboru

Autorzy raportu podkreślają bardzo stabilną sytuację makroekonomiczną Polski, na co zwracali uwagę inwestorzy. Taką ocenę podzielają także instytucje międzynarodowe, w tym MFW, który od 2009 r. udostępnił Polsce Elastyczną Linię Kredytową (FCL). Ten zapobiegawczy, a nie finansujący, instrument jest przyznawany wyłącznie krajom o bardzo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i wzmacnia zaufanie inwestorów do Polski jako kraju zdolnego do minimalizacji skutków zaburzeń w gospodarce światowej.

Wyniki polskiej gospodarki, szczególnie nieprzerwany wzrost ("zielona wyspa" w trudnych czasach Europy Zachodniej) wyróżniają ją zatem na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej i całego kontynentu.

Atutami Polski w oczach inwestorów są ponadto: duży i chłonny rynek, bardzo dobrze wykwalifikowana i profesjonalna kadra, niewielki relatywnie poziom zadłużenia publicznego, stabilny system prawno-podatkowy oraz wizerunek kraju, przyjaznego zarówno inwestycjom produkcyjnym, jak i nowoczesnym usługom (BPO).

- Istotne jest też to, że Polska przestaje być "jednym z krajów Europy Środkowo - Wschodniej" - podkreślił Duleep Aluwihare, partner zarządzający Ernst & Young w Polsce. - Sytuacja ekonomiczna naszych sąsiadów jest zupełnie nieporównywalna z Polską.

  • 1
  • 2
  • rubens 2012-06-26 13:14:23
    Bardzo dobre wieści - a wszyscy skazywaliśmy już Polskę na masakrę, a tutaj proszę. A przemawiają za tym jakieś konkretne liczby? Wiem, że Jartom sprzedaje magazyny, a niby mamy kryzys. To dobrze świadczy o polskim rynku.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA