PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie i rosyjskie samorządy za dalszym rozwojem małego ruchu granicznego

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2014 14:30

Władzom woj. warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego zależy na rozwoju małego ruchu granicznego i kontaktów polsko-rosyjskich na szczeblu lokalnym - zapewnili przedstawiciele tych władz na konferencji w Bartoszycach.

REKLAMA

O tym, że władzom obwodu kaliningradzkiego bardzo zależy na dalszym rozwoju małego ruchu granicznego zapewnił w środę na konferencji samorządowców i dyplomatów z Polski i Rosji gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow.

"Mały ruch graniczny pozytywnie wpływa na jakość życia mieszkańców obwodu, a to jest najważniejsze" - powiedział Cukanow i dodał, że "mieszkańcy regionów sami określają jaki stosunek należy mieć do takich, czy innych wydarzeń". Podkreślił, że po "wzroście napięcia między Rosją a Unią" polecił swoim urzędnikom i samorządowcom wzmocnienie kontaktów z partnerami z Polski; chodziło m.in. o wymianę młodzieży.

"Ludowa dyplomacja" to najważniejszy instrument w polityce. Chcę, by to doszło do wszystkich: potrzebujemy mniej +dużej polityki+, aby ludziom żyło się lepiej" - powiedział Cukanow. Zadeklarował, że cieszy go to, iż mimo obecnej sytuacji politycznej ruch na polsko-rosyjskiej granicy się zwiększa.

Przyznał, że bardzo chce, by Polska w ogóle zniosła obowiązek wizowy dla Rosjan. "Wszyscy Rosjanie z obwodu będą za tym, Polacy pewnie też, co innego pewnie politycy" - żartobliwie dodał Cukanow. Podkreślił też, że Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego bardzo chwalą sobie możliwość wyjazdu do Polski nie tylko na zakupy ale i po to, by korzystać z usług turystycznych, czy oferty kulturalnej. Przy tym, jak podkreślił Cukanow, nie dochodzi do żadnych incydentów, czy przykrych zdarzeń.

"To, co mogę o małym ruchu powiedzieć, to są tylko pozytywy" - powiedział konsul Federacji Rosyjskiej z Gdańska Aleksander Karaczewcew.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas podkreślił, że umowa o małym ruchu granicznym poprawiła warunki współpracy między regionami. "Mały ruch to nie jest tylko sposób przekraczania granicy ale i budowanie bardzo szerokich stosunków między regionami Polski, Unii i Rosji" - powiedział Protas. Panującą obecnie napiętą sytuację między Unią a Rosją określił mianem "nienaturalnej" i przyznał, że sytuacja na polsko-rosyjskiej granicy "jest teraz pod szczególną obserwacją i oceną".

Protas powiedział, że mimo napiętych stosunków na linii Warszawa-Moskwa władzom regionu zależy na dalszym rozwoju kontaktów z Kaliningradem. W tym celu samorząd regionu chce rozszerzenia obowiązywania małego ruchu na całe województwo (teraz nie obowiązuje on m.in. w Ostródzie i Ełku) i włączenia do niego morskiego przejścia granicznego w Elblągu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA