PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie i rosyjskie samorządy za dalszym rozwojem małego ruchu granicznego

  • Autor: PAP
  • 15 paź 2014 14:30

Władzom woj. warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego zależy na rozwoju małego ruchu granicznego i kontaktów polsko-rosyjskich na szczeblu lokalnym - zapewnili przedstawiciele tych władz na konferencji w Bartoszycach.

REKLAMA

O tym, że władzom obwodu kaliningradzkiego bardzo zależy na dalszym rozwoju małego ruchu granicznego zapewnił w środę na konferencji samorządowców i dyplomatów z Polski i Rosji gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow.

"Mały ruch graniczny pozytywnie wpływa na jakość życia mieszkańców obwodu, a to jest najważniejsze" - powiedział Cukanow i dodał, że "mieszkańcy regionów sami określają jaki stosunek należy mieć do takich, czy innych wydarzeń". Podkreślił, że po "wzroście napięcia między Rosją a Unią" polecił swoim urzędnikom i samorządowcom wzmocnienie kontaktów z partnerami z Polski; chodziło m.in. o wymianę młodzieży.

"Ludowa dyplomacja" to najważniejszy instrument w polityce. Chcę, by to doszło do wszystkich: potrzebujemy mniej +dużej polityki+, aby ludziom żyło się lepiej" - powiedział Cukanow. Zadeklarował, że cieszy go to, iż mimo obecnej sytuacji politycznej ruch na polsko-rosyjskiej granicy się zwiększa.

Przyznał, że bardzo chce, by Polska w ogóle zniosła obowiązek wizowy dla Rosjan. "Wszyscy Rosjanie z obwodu będą za tym, Polacy pewnie też, co innego pewnie politycy" - żartobliwie dodał Cukanow. Podkreślił też, że Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego bardzo chwalą sobie możliwość wyjazdu do Polski nie tylko na zakupy ale i po to, by korzystać z usług turystycznych, czy oferty kulturalnej. Przy tym, jak podkreślił Cukanow, nie dochodzi do żadnych incydentów, czy przykrych zdarzeń.

"To, co mogę o małym ruchu powiedzieć, to są tylko pozytywy" - powiedział konsul Federacji Rosyjskiej z Gdańska Aleksander Karaczewcew.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas podkreślił, że umowa o małym ruchu granicznym poprawiła warunki współpracy między regionami. "Mały ruch to nie jest tylko sposób przekraczania granicy ale i budowanie bardzo szerokich stosunków między regionami Polski, Unii i Rosji" - powiedział Protas. Panującą obecnie napiętą sytuację między Unią a Rosją określił mianem "nienaturalnej" i przyznał, że sytuacja na polsko-rosyjskiej granicy "jest teraz pod szczególną obserwacją i oceną".

Protas powiedział, że mimo napiętych stosunków na linii Warszawa-Moskwa władzom regionu zależy na dalszym rozwoju kontaktów z Kaliningradem. W tym celu samorząd regionu chce rozszerzenia obowiązywania małego ruchu na całe województwo (teraz nie obowiązuje on m.in. w Ostródzie i Ełku) i włączenia do niego morskiego przejścia granicznego w Elblągu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA