PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie nieruchomości nie są już „egzotyką", ale atrakcyjną alternatywą

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 kwi 2012 11:25

Polskie nieruchomości nie są już „egzotyką", ale atrakcyjną alternatywą

Dane analityków potwierdzają, że Polska jest wciąż wiodącym rynkiem nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. - Jednym z powodów, dla których nasz kraj zyskuje sympatię inwestorów, jest wysoki poziom zwrotów z nieruchomości w porównaniu z Europą Zachodnią - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Karol Bartos, dyrektor generalny funduszu MGPA Polska, który w ciągu 2-3 lat chce zainwestować w naszym kraju nawet 500 mln euro.

REKLAMA

Dlaczego Polska tak dużo zyskała w oczach zagranicznych inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych?

Niewątpliwie tym, co wyróżnia Polskę na tle sąsiadów, są bardzo dobre wyniki makroekonomiczne. W okresie globalnego kryzysu gospodarczego nasz kraj zwrócił na siebie uwagę międzynarodowych inwestorów za sprawą znacznie szybszego wzrostu gospodarczego. Dzięki temu zaczęli oni dostrzegać, że jesteśmy rynkiem dojrzałym, ze zróżnicowaną gospodarką, silnym popytem wewnętrznym oraz dużym, płynnym rynkiem instytucjonalnym.
Kolejna kwestia, za sprawą której Polska zyskuje sympatię inwestorów, to wysoki poziom zwrotów z nieruchomości w porównaniu z Europą Zachodnią przy akceptowalnym poziomie ryzyka. Inwestycje w polskie nieruchomości po prostu stały się atrakcyjną alternatywą i przestały być uważane za swoistą „egzotykę". Najlepszym tego dowodem jest fakt, że tradycyjny krąg inwestorów poszerza się o nowe firmy, np. fundusz z Kataru, który w zeszłym roku przeprowadził u nas pierwszą inwestycję.

W ciągu 2-3 lat fundusz MGPA chce zainwestować w naszym kraju nawet 500 mln euro. Na cel bierze też Wielką Brytanie, Niemcy i Francję. Czy inwestycje w państwach regionu Europy Środkowo-Wschodniej są wykluczone?

Skupiamy się na czterech głównych rynkach, bo oferują atrakcyjne możliwości inwestowania, a jednocześnie jesteśmy na miejscu i możemy efektywnie zarządzać podlegającym nam majątkiem.
Taka strategia działania wynika bezpośrednio z profilu działalności naszej firmy - MGPA jest operatorem, którego zadaniem jest aktywne zarządzanie zakupionym majątkiem.

Jakie ryzyko niesie ze sobą polski rynek - chociażby w kontekście najwyższego od 5 lat bezrobocia?

O ile kryzysu gospodarczego w Polsce raczej nie będzie, o tyle jest szereg problemów, które mogą dotknąć polską gospodarkę, takich jak np. wzrost kosztów i zaostrzenie warunków finansowania czy spadek popytu. W takiej sytuacji w ciągu najbliższych kilku lat kluczowe będzie podjęcie skutecznych działań w celu zmniejszenia deficytu budżetowego, wdrożenia najważniejszych reform i położenia fundamentów pod trwały długoterminowy wzrost. Inną kwestią pozostaje też sytuacja w całej Unii Europejskiej, od której nasza gospodarka jest bardzo zależna.

  • 1
  • 2
  • ruta 2012-10-30 11:55:41
    Inwestorzy pojawiają się tam, gdzie można zarobić. Jartom na tyle atrakcyjnie przecenił swoje hale magazynowe, że zainteresowanie po prostu musiało się znaleźć. I kolejne, ostatnie tygodnie roku będą wyglądały zapewne bardzo podobnie ;-)
  • kape 2012-04-30 15:09:11
    Polskie nieruchomości są co ciekawe, przejmowane przez zagraniczne firmy. W naszej okolicy nieruchomość Jartomu została przejęta przez firmę z poza Polski, ale to dobrze - dzięki temu zacznie się dziać i pojawią się nowe miejsca pracy

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA