PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie nieruchomości to atrakcyjna alternatywa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 gru 2012 11:14

Polskie nieruchomości to atrakcyjna alternatywa

Polska jest obecnie zaliczana, obok Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec do rynków o ustabilizowanej sytuacji ekonomicznej, a biorąc pod uwagę stopy kapitalizacji, jest postrzegana jako atrakcyjna alternatywa - mówi serwisowi Propertynews.pl propPiotr Gromniak, prezes Echo Investment SA

REKLAMA

Rok 2012 był bardzo aktywny na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne. Do spektakularnych transakcji dochodziło we wszystkich segmentach nieruchomości. Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie inwestorów naszym krajem i czy taka aktywność ma szanse zostać utrzymana w 2013 roku?
Polska jest obecnie zaliczana, obok Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec do rynków o ustabilizowanej sytuacji ekonomicznej, a biorąc pod uwagę stopy kapitalizacji, jest postrzegana jako atrakcyjna alternatywa. Stopy kapitalizacji w Polsce dla najbardziej atrakcyjnych nieruchomości w 2013 roku utrzymają się na tym samym poziomie, ale jest szansa, że jeszcze spadną. Oprócz niższych cen polskich projektów inwestycyjnych, czynnikami które zwiększają popyt na polskie nieruchomości są: w przypadku centrów handlowych - tendencje sprzedaży detalicznej i zainteresowanie nowymi sieciami handlowymi; w przypadku biur - duży popyt na nowoczesne powierzchnie, zwłaszcza że strony sektora BPO i procesy konsolidacyjne w dużych korporacjach.

Jakie projekty cieszą się największym zainteresowaniem funduszy inwestycyjnych?
Fundusze inwestycyjne są obecnie najbardziej zainteresowane nieruchomościami o niskim poziomie ryzyka - zlokalizowanymi w największych miastach. W przypadku centrów handlowych o atrakcyjności decyduje głownie dominująca pozycja na danym rynku i brak bezpośredniej konkurencji.

Jeśli chodzi o inwestycje biurowe to największy popyt skierowany jest na centralne lokalizacje w Warszawie, ale także na najlepsze projekty we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach. W przypadku biurowców decydująca jest także jakość najemców w danym budynku.

Które segmenty nieruchomości mają przed sobą najlepsze perspektywy, a które branże są już na tyle nasycone, że tempo inwestycji zaczyna zwalniać?
Segment centrów handlowo-rozrywkowych w Polsce powoli się nasyca, ale oczywiście wciąż ma duży potencjał. Nowoczesne obiekty handlowe mogą powstawać zarówno w miastach największych, jak i mniejszych, szczególnie tych, które pełnią rolę ośrodków regionalnych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę również czynniki warunkujące dalszy rozwój, czyli zmianę stylu życia i wymagań konsumentów - dziś każdy chce mieć dostęp do szerokiej oferty handlowo-rozrywkowej o wysokim standardzie. Równocześnie sieci handlowe chcą być jak najbliżej klientów, także w mniejszych miastach, a sami klienci tego właśnie oczekują. Rolą dewelopera jest dostarczenie takiej płaszczyzny współpracy, która spełni oczekiwania obydwu stron.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA