PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Polskie spółki zyskują na zagranicznej ekspansji

 • Autor: Propertynews.pl
 • 27 lut 2014 08:08

Co czwartą złotówkę największe polskie spółki giełdowe zarabiają na rynkach zagranicznych – zarówno wpływy z eksportu, jak i z inwestycji poza krajem. Największy udział przychodu z zagranicy (ok. 40 proc.) mają przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego, np. odzieżowa i meblarska, oraz innowacyjnego. Najmniejszy – branże telekomunikacyjna oraz energetyczna (mniej niż 10 proc.) – wynika z raportu MDDP.

REKLAMA

Największy udział w rynkach międzynarodowych mają przedsiębiorstwa produkcyjne.

- Wyniki badania zadają kłam postrzeganiu naszego kraju jako eksportera surowców czy produktów relatywnie prostych - podkreśla Mariusz Sumiński, menadżer w firmie doradczej MDDP Business Consulting. - Największy, sięgający 50 proc. udział przychodów zagranicznych odnotowały branże takie, jak przemysł meblarski czy odzieżowy. Ponad 40 proc. udziału zagranicznego mają firmy z sektora innowacyjnego (farmacja, biotechnologia, elektronika czy IT), a nieco mniej branże kapitałochłonne i energochłonne, np. branża metalurgiczna, przemysł paliwowy bądź chemiczny.

Po drugiej stronie, z najniższymi udziałami przychodów z zagranicy, znalazły się branże telekomunikacyjna, medialna, energetyczna oraz przedsiębiorstwa handlowe (hurtowe i detaliczne) - ponad 90 proc. przychodów osiągają w Polsce. Sumiński wyjaśnia, że wpływa na to przede wszystkim specyfika poszczególnych sektorów.

Według przeprowadzonego przez MDDP badania „Ekspansja międzynarodowa polskich przedsiębiorstw" w latach 2008-2012 wzrost przychodów zagranicznych w firmach wzrósł o 88 proc. (rekordowy był 2011 rok, kiedy odnotowano wzrost o blisko 33 proc.), podczas gdy osiągane w kraju wzrosły o 20 proc.

- Zaskoczył nas fakt, że niemal co czwarta zarabiana przez polskie przedsiębiorstwo złotówka pochodzi spoza naszego kraju - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Mariusz Sumiński. - Połowa firm objętych naszym badaniem osiągała ponad 19 proc. przychodów poza granicami Polski.

Wyniki badania potwierdziły również to, że międzynarodowe grupy kapitałowe osiągają większy udział sprzedaży zagranicznej (lub wyższe przychody), niż przedsiębiorstwa prowadzące działalność operacyjną tylko w Polsce.

- Udział sprzedaży zagranicznej to 12 proc. dla przedsiębiorstw nieposiadających zagranicznych spółek zależnych i 35 proc. w przypadku międzynarodowych grup kapitałowych - mówi Sumiński. - Ponadto im bardziej grupa kapitałowa jest umiędzynarodowiona, tym ten udział przychodów jest większy. Wśród grup kapitałowych obecnych w co najmniej pięciu krajach udział przychodów zagranicznych wynosił już 50 proc.

 • 1
 • 2
 • ki xy 2014-03-02 15:38:38
  ludzie róbcie do końca przepisy do Ksiegi Wieczystej ,bo za kilka naście lat baby polskie by wam ludzie wszystko mogli odebrać w Polsce . Bo będą miały do tego prawo ,bo będzie im się należało ?
  przepisy są rąbnięte ,ale tak jóż jest .
  przeczytajcie ,bo to bardzo ważne jest dotyczących praw spadkowych .
 • gosc yz 2014-03-02 10:07:00
  ŻEBYŚMY WIEDZIELI ,ŻE BĘDZIEMY MY GERMANI PRZECHODZIĆ PRZEZ TORNADO PAPIEROWE W POLSCE ,
  TO JUŻ BARDZO DAWNO BY NAS W POLSCE NIE BYŁO KIEDYŚ TEMU !
  TO KIEDYŚ Z RODZINAMI BYŚMY OPÓSĆILI TO BARDZĄ DLA NAS GERMANÓW POLSKĘ PECHOWĄ, POPEŁNLIŚMY STRASZNY BŁĄD MIESZKAJĄC W POLSCE !
  NIE WIADOMO KIEDY TE PIEKŁO Z BURZĄ WICHUROWĄ I TYCH MNUSTWO PAPIEROW ,SIĘ SKONCZY !
  NASZE RODZINY GERMANSKIE TO JUŻ TE PIEKŁO TORADOWO WICHUROWE PRZECHDZĄ 2 LATA ! TO JAKIŚ KOSZMAR NA JAWIE !
 • gosc yz 2014-03-02 09:46:10
  nasze rodziny GERMANSKIE ,OD DZIŚ ZACZYNAJĄ OSZCZEDZAĆ , A GOSPODARKA DOSTANIE I BĘDZIE SKOŃCZONA PRZEZ BABY Z POLSKI ?
  JUŻ TERAZ MOŻE BYĆ JESZCZE BARDZIEJ GORZEJ !
  PRZECZYTAJCIE TO KONIECZNIE KOBIETY Z POLSKI .
  NIE BĘDZIECIE SIĘ BOGACIĆ BABY Z POLSKI ,KOSZTAMI NASZEJ RODZINY !
  JESTEŚMY MILI ALE DO CZASU !
  JAK NAS BABY POLSKIE NIE WKURZĄ !
  WIEC OD TERAZ OSZCZĘDZAMY BARDZO MOCNO !
  I RODZINY TEŻ NAMÓWIMY ZEBY ZACZEŁY OSZCZĘDZAĆ W POLSCE ,PRZEZ BABY POLSKIE ,TO NIE SĄ ŻARTY !
  GERMANI ZROBILI SIĘ TERAZ MĄDRZEJSI OD KOBIET Z POLSKI ! JAK NAM SIĘ PRZYPOMNI ZE TE SUKI POLSKIE ZA KILKA NAŚCIE LAT BY ZAMIESZKAŁY W DOMU GERMŃSKIM ,TO JESZCZE NAM SIĘ NIE DOBRZE ROBI DO TEJ PORY WIADOMOSCI O TYM PIJAKU !
  I NAPRAWDĘ TERAZ BARDZO ŻAŁJEMY ,ZE MY GERMANY MIESZKAJĄCY W POLSCE , PRZECHODZIMY PRZEZ TORNADO Z WIUCHURĄ PAPIEROWĄ ,I RĄBNIETE SKARBÓWKI POLSKIE ,TO JEST KOSZAR NIE Z TEJ ZIEMI ?
  PRZECHODZIMY PRZEZ PIEKŁO PRAWDZIWE W RZECZYWISTOŚCII ,TO SIE CHYBA NIE DZIEJE NA PRAWDĘ ? NASZE RODZINY NAWET W TO NIE CHCĄ WIERZYĆ W TE PIEKŁO PAPIERKOWE !

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA