PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pomorskie eldorado - inwestorzy ostrzą zęby na rynek centrów handlowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 mar 2012 13:15

Pomorskie eldorado - inwestorzy ostrzą zęby na rynek centrów handlowych

Wysoki wskaźnik siły nabywczej mieszkańców, stosunkowo małe nasycenie powierzchnią handlową, niski poziom pustostanów w głównych aglomeracjach, a także wiele białych plam w mniejszych ośrodkach Pomorza to silny magnes dla inwestorów centrów handlowych - taki wniosek płynie z dyskusji, która miała miejsce w trakcie konferencji Property Forum - Polska Północna.

REKLAMA

Nowoczesna powierzchni handlowa na polskim wybrzeżu to ok. 1,3 mln mkw., co przekłada się na 11-procentowy udział w podaży centrów handlowych w Polsce. Najwięcej, bo aż 40, galerii jest Trójmieście. Ich łączna powierzchni to 750 tys. mkw. Na drugim miejscu jest Szczecin z 19 nieruchomościami handlowymi o powierzchni 330 tys. mkw.

Będzie się działo
- W najbliższych dwóch latach deweloperzy planują dostarczyć na pomorski rynek ponad 400 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. W największych miastach nowa przestrzeń pojawi się głównie dzięki rozbudowom i modernizacjom istniejących galerii - powiedziała Olga Drela z DTZ. Dzieje się tak, bo aż 40 proc. zlokalizowanych tu centrów handlowych to obiekty, które mają 10 i więcej lat. Teraz muszą zostać dopasowane do zmieniających się potrzeb klientów.

Olga Drela ocenia, że w tej części kraju jedynym rozwiniętym rynkiem jest Trójmiasto. Tylko tu mam do czynienia z praktycznie wszystkimi formatami handlowymi. - Szczecin musi jeszcze nadrobić brak outletu, ale i tę lukę wkrótce wypełni firma Echo Investmet.

Z jej zdaniem zgadza się Andrzej Jarosz ze spółki Mayland Real Estate. - Oceniając poziom nasycenia powierzchnią handlową w Trójmieście i Szczecinie, te dwie stolice regionów niewątpliwie wciąż mają ogromny potencjał do dalszego inwestowania. Wystarczy spojrzeć na Wrocław czy Poznań, gdzie w ostatnim czasie powstało kilka naprawdę dużych centrów handlowych, a kolejne są planowane - mówił.

Za mało dla nowych sieci
Olga Drela zwraca uwagę, że rynek najemców w Trójmieście przeżywał swoje trudne chwile od 2009 do połowy 2011 roku, ale najgorsze ma już za sobą. - Obecnie poziom pustostanów przekracza nieco ponad 1 proc. i oznacza, że na rynku dostępne jest jedynie 7 tys. mkw. wolnej powierzchni handlowej. Dostępne są niewielkie lokale o powierzchni 100-200 mkw. Tymczasem jest wiele sieci, których strategia zakłada uruchamianie placówek 500-600-metrowych - przekonywała Drela.

W Szczecinie poziom pustostanów to 0,5 proc., czyli 1,5 tys. mkw. wolnej powierzchni handlowej. - To oznacza, że również w tym mieście brakuje lokali dla nowych najemców, a obecnie nie buduje się tu praktycznie nic nowego, oprócz centrum wyprzedażowego - mówi Drela. O tym, że miasto jest atrakcyjne dla najemców, świadczy chociażby fakt, że Galeria Kaskada w momencie otwarcia była wynajęta w 100 proc. i zadebiutowało w niej aż 35 nowych dla Szczecina marek.

  • marton 2012-03-09 12:52:20
    Lepiej jeśli postanowiliby na kolejne inwestycje magazynowe. Szczególnie w regionie Trójmiasta jest z tym problem. Zerknijcie w wyszukiwarkę Jartomu - nowe inwestycje mogą rzeczywiście poprawić sytuację.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA