PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pomorskie eldorado - inwestorzy ostrzą zęby na rynek centrów handlowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 mar 2012 13:15

Pomorskie eldorado - inwestorzy ostrzą zęby na rynek centrów handlowych

Wysoki wskaźnik siły nabywczej mieszkańców, stosunkowo małe nasycenie powierzchnią handlową, niski poziom pustostanów w głównych aglomeracjach, a także wiele białych plam w mniejszych ośrodkach Pomorza to silny magnes dla inwestorów centrów handlowych - taki wniosek płynie z dyskusji, która miała miejsce w trakcie konferencji Property Forum - Polska Północna.

REKLAMA

Nowoczesna powierzchni handlowa na polskim wybrzeżu to ok. 1,3 mln mkw., co przekłada się na 11-procentowy udział w podaży centrów handlowych w Polsce. Najwięcej, bo aż 40, galerii jest Trójmieście. Ich łączna powierzchni to 750 tys. mkw. Na drugim miejscu jest Szczecin z 19 nieruchomościami handlowymi o powierzchni 330 tys. mkw.

Będzie się działo
- W najbliższych dwóch latach deweloperzy planują dostarczyć na pomorski rynek ponad 400 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. W największych miastach nowa przestrzeń pojawi się głównie dzięki rozbudowom i modernizacjom istniejących galerii - powiedziała Olga Drela z DTZ. Dzieje się tak, bo aż 40 proc. zlokalizowanych tu centrów handlowych to obiekty, które mają 10 i więcej lat. Teraz muszą zostać dopasowane do zmieniających się potrzeb klientów.

Olga Drela ocenia, że w tej części kraju jedynym rozwiniętym rynkiem jest Trójmiasto. Tylko tu mam do czynienia z praktycznie wszystkimi formatami handlowymi. - Szczecin musi jeszcze nadrobić brak outletu, ale i tę lukę wkrótce wypełni firma Echo Investmet.

Z jej zdaniem zgadza się Andrzej Jarosz ze spółki Mayland Real Estate. - Oceniając poziom nasycenia powierzchnią handlową w Trójmieście i Szczecinie, te dwie stolice regionów niewątpliwie wciąż mają ogromny potencjał do dalszego inwestowania. Wystarczy spojrzeć na Wrocław czy Poznań, gdzie w ostatnim czasie powstało kilka naprawdę dużych centrów handlowych, a kolejne są planowane - mówił.

Za mało dla nowych sieci
Olga Drela zwraca uwagę, że rynek najemców w Trójmieście przeżywał swoje trudne chwile od 2009 do połowy 2011 roku, ale najgorsze ma już za sobą. - Obecnie poziom pustostanów przekracza nieco ponad 1 proc. i oznacza, że na rynku dostępne jest jedynie 7 tys. mkw. wolnej powierzchni handlowej. Dostępne są niewielkie lokale o powierzchni 100-200 mkw. Tymczasem jest wiele sieci, których strategia zakłada uruchamianie placówek 500-600-metrowych - przekonywała Drela.

W Szczecinie poziom pustostanów to 0,5 proc., czyli 1,5 tys. mkw. wolnej powierzchni handlowej. - To oznacza, że również w tym mieście brakuje lokali dla nowych najemców, a obecnie nie buduje się tu praktycznie nic nowego, oprócz centrum wyprzedażowego - mówi Drela. O tym, że miasto jest atrakcyjne dla najemców, świadczy chociażby fakt, że Galeria Kaskada w momencie otwarcia była wynajęta w 100 proc. i zadebiutowało w niej aż 35 nowych dla Szczecina marek.

  • marton 2012-03-09 12:52:20
    Lepiej jeśli postanowiliby na kolejne inwestycje magazynowe. Szczególnie w regionie Trójmiasta jest z tym problem. Zerknijcie w wyszukiwarkę Jartomu - nowe inwestycje mogą rzeczywiście poprawić sytuację.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA