PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Popyt inwestycyjny najwyższy od rynkowego załamania w 2008 roku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 maj 2011 10:05

Popyt inwestycyjny najwyższy od rynkowego załamania w 2008 roku

Popyt inwestycyjny na najlepsze aktywa handlowe w Europie Środkowej osiągnął najwyższy poziom od załamania rynku w 2008 r. Coraz wyraźniejsza staje się dominacja tego sektora, na który przypadło praktycznie 50 proc. wszystkich inwestycji - wynika z danych firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Zdaniem firmy Cushman & Wakefield inwestorzy są zainteresowani zwiększeniem obecności na wybranych rynkach środkowoeuropejskich, w szczególności w Polsce i Czechach, tj. w krajach, w których wzrost PKB w najbliższych trzech latach przekroczy tempo rozwoju wielu państw Europy Zachodniej.

- Wraz z ponownym wzrostem wydatków konsumpcyjnych i popytu wśród handlowców, na wyniki najlepszych aktywów handlowych w Europie Środkowej będzie wpływać wzrost przychodów i przyrost wartości kapitału. Wynajmujący będą mogli w większym stopniu skupiać uwagę na zwiększaniu przychodów i wdrażaniu rozwiązań w zakresie zarządzania aktywami niż na walce o utrzymanie dotychczasowego poziomu najmu i czynszów, co stanowiło najważniejszy priorytet w czasie dekoniunktury - mówi Charles Taylor, Partner w Cushman & Wakefield.

Aktywa najwyższej klasy, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku środkowoeuropejskim, wzbudziły ożywione zainteresowanie wśród nabywców instytucjonalnych niezależnie od ceny. Wprzypadku większych aktywów wielu wyspecjalizowanych w nieruchomościach handlowych inwestorów i doradców finansowych jest gotowych połączyć siły w celu zakupu i zarządzania takimi obiektami.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych wynoszą w Londynie 5,5 proc., a we Francji i w Niemczech 5-5,5 proc. Rynek Europy Środkowej nadal oferuje atrakcyjne dyskonto na poziomie 6,5 proc., przy czym w Polsce 6-6,25 proc., a w Czechach - 6,25 proc. Z uwagi na obserwowaną w ostatnich paru tygodniach silną rywalizację wśród inwestorów nieuniknione są presja zniżkowa na stopy kapitalizacji i wzrost aktywności na rynku transakcyjnym w tym sektorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA