PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Popyt na powierzchnie handlowe w Krakowie nie słabnie

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 sie 2015 14:15

Popyt na powierzchnie handlowe w Krakowie nie słabnie Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International

Całkowite zasoby centrów handlowych w aglomeracji krakowskiej wynoszą 548 tys. mkw. powierzchni w 15 obiektach. To przekłada się na nasycenie rzędu 530 mkw. na 1 tys. mieszkańców. Jedno centrum handlowe obsługuje średnio 69 tys. osób rocznie, a biorąc pod uwagę całkowitą siłę nabywczą mieszkańców aglomeracji na 1 mkw. powierzchni krakowskiego centrum handlowego przypada średnio około 57 300 złotych rocznie – wynika z publikacji przygotowanej przez firmę doradczą Colliers International „Centra Handlowe w Krakowie w I poł. 2015 roku”.

REKLAMA

Najstarszym centrum handlowym w Krakowie jest Krokus, które powstało w 1997 r. Kolejnymi obiektami, które otwarto przed 2000 r., są: centrum handlowe Tesco, Carrefour i Park Handlowy Zakopianka. W 2005 roku w Krakowie uruchomiono centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Kazimierz, a rok później Galerię Krakowską. Z kolei w 2013 roku swoją  działalność  rozpoczęła Galeria Bronowice. W I poł. 2015 roku nie otwarto żadnego nowego centrum handlowego, ale trwają prace przygotowawcze do budowy projektu Serenada o powierzchni 42 tys. mkw.

W mieście dominują tradycyjne centra handlowe stanowiące 93% całości zasobów powierzchni. Ponad 75% całkowitej powierzchni w Krakowie przypada na duże centra handlowe o powierzchni powyżej 30 tys. mkw. Aglomeracja krakowska posiada także niewielkie zasoby parków handlowych (3%) oraz jedno centrum wyprzedażowe (4%), zlokalizowane w Modlniczce.

Największą ofertę sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych znaleźć można w Galerii Krakowskiej (ok. 300) oraz w centrum handlowym Bonarka City Center (ok. 240). W centrach handlowych w Krakowie działa łącznie blisko 1600 sklepów. Największą grupę najemców stanowią sklepy z sektora mody (28%) oraz usług (14%). Dobrze reprezentowana jest także gastronomia, na którą przypada 9% całości oferty oraz sektor obejmujący obuwie, odzież i art. skórzane (9%). 

— Popyt na powierzchnie w centrach handlowych w Krakowie pozostaje na dobrym poziomie, a pustostany strukturalne notowane są jedynie w obiektach drugorzędnych o nietrafionej lokalizacji lub koncepcji komercyjnej. Aktualnie współczynnik pustostanów w Krakowie utrzymuje się na stabilnym poziomie i wynosi 3,7% — komentuje Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

Najwyższe czynsze osiągane za powierzchnie w centrach handlowych w Krakowie plasują się na poziomie 45-47 EUR za metr kwadratowy za lokal 100 mkw. na potrzeby mody.

 

 

 

 

 


 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • n 2015-08-30 23:29:04
    Seranada widać boom!!!!
  • Jola 2015-08-30 21:10:20
    popyt nie słabnie, w szczególności po LESIE pustostanów w Galeriach Bronowice, Plaza, King Sguare oraz od niedawna Kazimierz ale w tym przypadku plotka głosi, że maja się stać krakowskim Harodsem.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA