PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Popyt na rynku centrów handlowych pozostaje na dobrym poziomie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 lut 2012 10:35

Popyt na rynku centrów handlowych pozostaje na dobrym poziomie

W 2011 roku oddano do użytku łącznie ok. 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej brutto (GLA), dzięki czemu jej całkowite zasoby wyniosły 10,6 mln mkw. W strukturze oddanej powierzchni dominowały centra handlowe - wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield Marketbeat Wiosna 2012.

REKLAMA

Największą galerią oddaną do użytku w ubiegłym roku było rzeszowskie Millenium Hall o powierzchni 49 tys. mkw. GLA.

Mimo trudności z uzyskiwaniem finansowania na realizację projektów handlowych rozpoczęto budowę kilkunastu nowych inwestycji. Na początku 2012 roku w budowie pozostawało ponad 800 tys. mkw. GLA nowoczesnej powierzchni handlowej. C&W szacuje, że podaż w najbliższych dwóch latach utrzyma się na poziomie porównywalnym do roku 2011.

- Rok 2011 na polskim rynku nieruchomości handlowych był kolejnym rokiem stabilizacji w zakresie popytu, podaży i czynszów. W 2012 roku otwarć nowych galerii mogą się spodziewać mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego, Grudziądza, Kielc, Rzeszowa i Łomży - mówi Katarzyna Michnikowska, Starszy Analityk, dział Wycen i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

Jak podaje C&W, najwyższe czynsze za przykładowy lokal 100-150 mkw. dla firmy odzieżowej w najlepszych centrach handlowych utrzymują się na wysokim poziomie 77-80 euro/mkw./miesiąc w Warszawie i średnio 35-40 euro/mkw./miesiąc w pozostałych aglomeracjach. 

Popyt pozostaje na dobrym poziomie, koncentrując się wokół obiektów gwarantujących sukces komercyjny.

- Niezakłóconą ekspansję prowadzą na polskim rynku duże, międzynarodowe i krajowe sieci handlowe, a w 2012 roku można się spodziewać wejść kolejnych firm - dodaje Katarzyna Michnikowska.

Ze względu na niższy koszt realizacji wzrastać będzie popularność parków handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • lipek 2012-02-28 13:01:58
    Dobrze to rokuje dla rynku. Kolejne miesiące mogą wyglądać lepiej. Jartom zawiera kolejne transakcje, po czym można wnioskować, że budowa następnych hal magazynowych rzeczywiście będzie miała sens.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA