PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powstanie kolejny projekt podatku od handlu

  • Autor: PAP
  • 14 kwi 2016 12:35

Powstanie kolejny projekt podatku od handlu Fot. Fotolia

W ciągu dwóch albo trzech tygodni Ministerstwo Finansów przedstawi nowy projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej - poinformował w czwartek w Sejmie rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zapewnił też, że rząd nie ma żadnych planów podwyższania stawki VAT.

REKLAMA

Rzecznik rządu nie wypowiedział się jednoznacznie, jakie ostatecznie zapisy znajdą się w projekcie. Przyznał jedynie, że podczas środowego posiedzenia Zespołu na rzecz Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego była mowa o progresywnym podatku z trzema stawkami oraz o podatku od sprzedaży detalicznej z jedną stawką i więcej głosów opowiedziało się za tym drugim rozwiązaniem.

W czwartek swoje stanowisko w sprawie tego podatku przesłała także Polska Izba Handlu.

"Jeżeli jednak zgodnie z sugestiami przedstawicieli rządu, które zostały złożone podczas spotkania, zostanie wprowadzony podatek liniowy z kwotą wolną 204 mln zł rocznie, byłoby to częściowe wypełnienie postulatów branży zgłoszonych w lutym bieżącego roku. Podatek taki miałby charakter fiskalny bez efektu wyrównania szans wobec największych sieci dyskontów i hipermarketów. W takim scenariuszu najbardziej ucierpiałaby konkurencyjność średnich sieci handlowych w Polsce" - cytuje stanowisko PIH swojego prezesa Waldemara Nowakowskiego.

Dlatego zdaniem PIH większe możliwości "wyrównywania szans" dałoby wprowadzenie dwóch stawek. Wtedy do 17 mln PLN obrotów miesięcznie byłaby kwota wolna, od 17 mln PLN do 170 mln PLN obrotów miesięcznie - stawka 0,8 proc., a od 170 mln PLN obrotów miesięcznie - stawka 1,4 proc.

"Należy jednak dodać, że wszystko zależy od nieprzedstawionej jeszcze definicji franczyzy i powiązań kapitałowych od których zależy rzeczywiste obciążenie polskich przedsiębiorców" - dodaje PiH. Zdaniem izby przedstawiona z kolei przez rząd propozycja trzech stawek "nie zapewnia stabilności podatkowej w kontekście możliwych zastrzeżeń co do zgodności z prawem europejskim w zakresie opodatkowania towarów akcyzowych".

Podczas środowego posiedzenia zespołu parlamentarnego szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk oraz wiceminister finansów Wiesław Janczyk przedstawili nowe założenia podatku od sprzedaży detalicznej.

Założenia zawierały trzy progresywne stawki podatku: 0,4 proc. od miesięcznego przychodu między 1,5 mln i 17 mln zł, 0,8 proc. od przychodu między 17 mln i 170 mln zł, 1,4 proc. od przychodu miesięcznego ponad 170 mln zł. Kwota wolna miała wynosić 1,5 mln zł miesięcznie (18 mln zł rocznie).

Minister Kowalczyk na zakończenie posiedzenia zespołu przyznał jednak, że w ostatecznej wersji projektu znajdzie się najprawdopodobniej jedna, liniowa stawka 0,9 proc. przy kwocie wolnej 17 mln zł miesięcznie (204 mln zł rocznie), bo za taką opcją wypowiadało się większość uczestników spotkania.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek zaprzeczał też w czwartek w Sejmie "niektórym doniesieniom medialnym", jakoby w rządzie były plany podwyższania stawki VAT. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Szczepan M 2016-04-21 09:48:48
    Mnie przeraża, że rząd nadal uważa, że jest najmądrzejszy na świecie, bo to do niczego dobrego nie może doprowadzić. A w najgorszym wypadku, jeśli mowa o podatku od handlu, ten upór doprowadzi do śmierci polskiego handlu. Mi tam się taka perspektywa średnio uśmiecha, ale z tego co widzę, to niedługo zostaną nam już tylko zagraniczne molochy do robienia zakupów. Może Pan Minister jest po prostu fanem "codziennie niskich cen" w jednym ze sklepów z robalem w logo? Szkoda, że po wprowdzeniu jego podatku te ceny też ulegną zmianie.
  • Dawid 2016-04-14 13:12:47
    Pan Minister Kowalczyk z tego co kojarzę, to jest z wykształcenia nauczycielem matematyki. Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego ten facet zabiera się za sprawy czysto ekonomiczne i to sprawy, które będą miały wpływ na funkcjonowanie całego rodzimego rynku? Czemu Ci ludzie decydują samodzielnie o takich sprawach? Przecież sam fakt odrzucenia poprzedniej propozycji podatku od powierzchni sklepowych pokazuje, że to co proponują w żaden sposób nie wspiera polskich przedsiębiorców - ostatecznie to właśnie oni najgłośniej mówią NIE. Czy coś takiego naprawdę można puścić mimowolnie?

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA