PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznań czeka, konkurencja rośnie. Rynek centrów handlowych pod lupą

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sie 2016 10:25

Poznań czeka, konkurencja rośnie. Rynek centrów handlowych pod lupą Posnania

W Poznaniu działa 20 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu 614 tys. mkw. Aktualnie w budowie znajduje się ok. 100 tys. mkw. powierzchni handlowej, a kolejne 20 tys. na zaawansowanym etapie planowania do 2018 r., w ramach rozbudów i modernizacji istniejących centrów handlowych – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w aglomeracjach II poł. 2016 r.| Poznań”

REKLAMA

Pierwszym centrum handlowym, jakie powstało w Poznaniu była Panorama (1993), w ostatnich latach znacząco zmodernizowana. Z kolei największym obiektem handlowym w regionie jest obecnie Poznań City Center o całkowitej powierzchni najmu 58 tys. mkw. i ponad 150 sklepach, punktach usługowych i gastronomicznych. Trwa modernizacja jednego z najstarszych centrów handlowych w aglomeracji – ETC Swarzędz.

– Poznań oczekuje na otwarcie największego obiektu handlowego w regionie – CH Posnania o powierzchni blisko 100 tys. mkw. GLA. Na rynku widoczne są już pierwsze skutki wzrostu konkurencji – na koniec czerwca br. średni współczynnik pustostanów wzrósł o 1,8 punktu procentowego w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jednak obiekty o ustabilizowanej pozycji, cieszące się zainteresowaniem klientów wciąż przyciągają najemców, co potwierdzają ostatnio anonsowane transakcje najmu – mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku Colliers International.

Wśród anonsowanych w końcu ubiegłego roku i pierwszej połowie 2016 transakcji najmu na poznańskim rynku można wymienić m.in.: w centrum Poznania – Helios (ok. 4 500 mkw.), fitness Fabryka Formy (ok. 2 300 mkw.), Zara (ok. 2 740 mkw.), Mango (ok. 800 mkw.) oraz Intersport (ok. 870 mkw.), a także H&M (ok. 1 860 mkw.) i Martes Sport (ok. 550 mkw.) w galerii A2, Multibrand Sono Indoni (800 mkw.) w Starym Browarze oraz New Look (ok. 570 mkw.) w Plaza Poznań.

W poznańskich centrach handlowych znajduje się ok. 1568 lokali, co oznacza, ze jeden sklep/punkt usługowy lub gastronomiczny obsługuje średnio 525 osób. Największa grupę najemców stanowią sieci z sektorów: moda (26 proc.), usługi (12 proc.) oraz zdrowie i uroda (9 proc.). Najwyższe miesięczne czynsze na rynku poznańskim za mkw. utrzymują się na poziomie 43-45 EUR za mkw. za lokal na potrzeby mody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA