PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznań musi pracować na marką, ale perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w regionie są wielkie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 lut 2013 19:12

Poznań musi pracować na marką, ale perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w regionie są wielkie

Dogodne połączenia komunikacyjne, a także dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej pozwalają deweloperom z optymizmem patrzeć na możliwości rozwoju na rynku nieruchomości biurowych i logistyczno-magazynowych w Poznaniu i Wielkopolsce. Z kolei duże nasycenie powierzchnią handlową niesie pewne ryzyko przy inwestycjach w centra handlowe - to główne wnioski z sesji inauguracyjnej konferencji Property Forum Poznań.

REKLAMA

Największym rynkiem nieruchomości komercyjnych w woj. wielkopolskim jest sektor logistyczno-magazynowy, który obejmuje blisko 900 tys. mkw. i odpowiada za 12 proc. ogólnopolskie podaży.

Kolejny pod względem wielkości jest poznański rynek centrów handlowych, na którym do tej pory wybudowano ok. 520 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni. To jednocześnie drugi pod względem nasycenia rynek handlowy w naszym kraju. Pomimo tego deweloperzy wciąż planują tu budowę dodatkowych 150 tys. mkw.

Nieruchomości biurowe w stolicy Wielkopolski to ok. 230 tys. mkw. powierzchni. - W budowie są 64 tys. mkw. biur, z czego 23 tys. mkw. zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku - mówi Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający, Colliers International. Dodaje, że obecny stan poznańskiego rynku przypomina sytuację, jaka miała miejsce jeszcze kilka lat temu w Krakowie.

Region pełen atutów dla biurowców
Wielkopolska to drugi co do wielkości, spośród szesnastu, region naszego kraju, w którym zamieszkuje 3,4 mln osób. W samej stolicy województwa jest ponad 550 tys. mieszkańców.

Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, podkreśla, że Wielkopolska to atrakcyjne miejsce dla inwestycji. - Podstawowy atut regionu to doskonałe skomunikowanie z resztą kraju i Europą. Zapewnia to autostrada A2 przebiegająca przez całą Wielkopolskę. Do tego dochodzą trasa S5, która połączy Poznań z Bydgoszczą i Wrocławiem, rozwinięta linia kolejowa z zachodu na wschód województwa, a także lotnisko - wymienia Jankowiak.

Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania, wśród walorów inwestycyjnych miasta wylicza również dostęp do wykfalifikowanej siły roboczej w wieku produkcyjnym 25-35 lat. - Poznań to wielki ośrodek akademicki, który co roku „dostarcza" na rynek 40 tys. absolwentów. Uczelnie ściśle współpracują z biznesem, odpowiadając na jego potrzeby i profilując kierunki studiów zgodnie z potrzebami pracodawców - mówi Stępień. Do atutów zalicza także zdywersyfikowaną gospodarkę.

W Poznaniu utrzymuje się najniższy poziom bezrobocia w skali kraju. W końcu grudnia ub.r. na 1000 dorosłych poznaniaków w wieku aktywności zawodowej przypadały 42 osoby poszukujące pracy.

W opinii wiceprezydenta Poznania to wszystko sprawia, że największe perspektywy stoją przed rynkiem biurowców. Jest to związane głównie z napływem inwestorów z sektora BPO, którzy stworzyli w mieście już 8 tys. miejsc pracy i planują realizację kolejnych projektów. - Prowadzimy wiele rozmów z inwestorami, którzy chcą lokować w mieście kapitał. Dzięki naszym działaniom zapewnimy najemców na budowane i dopiero planowane powierzchnie w biurowcach - przekonuje Jerzy Stępień.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA