PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznań obiektem zainteresowania najemców powierzchni handlowych - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 gru 2013 17:48

Poznań obiektem zainteresowania najemców powierzchni handlowych - raport

Silna gospodarka lokalna sprzyja dojrzewaniu rynku handlowego Poznaniu - wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle. Jednocześnie firmy są zainteresowane otwieranie punktów przy głównych ulicach miasta.

REKLAMA

Poznań z liczbą ludności ok. 554 700 zajmuje obecnie piąte miejsce w kraju. Wraz z graniczącymi z miastem gminami tworzy aglomerację o populacji ok. 808 400 mieszkańców. Poznań cechują stabilne podstawy gospodarcze, takie jak: stosunkowo wysoka siła nabywcza mieszkańców (ponad 126% średniej krajowej), najniższa stopa bezrobocia w Polsce (4,2 proc. wobec 13 proc. w całym kraju, w październiku 2013 r.) oraz drugi najwyższy po Warszawie wskaźnik PKB na osobę. Poznań to miasto o wieloletnich tradycjach handlowych.

- Silna gospodarka lokalna sprzyja dojrzewaniu i rozwojowi wielkopolskiego rynku handlowego. Co ciekawe, Poznań cechuje jedna z najwyższych w Polsce koncentracji centrów handlowych w sercu miasta. Obecnie ok. 24 proc. nowoczesnej powierzchni handlowej znajduje się w bezpośredniej lub bliskiej odległości od tradycyjnych ulic handlowych. Mimo dużego oddziaływania centrów na handel w rejonie śródmiejskim, sklepy z modą i obuwiem wciąż stanowią ok. 20 proc. najemców lokali użytkowych przy głównych ulicach handlowych - tłumaczy Agnieszka Tarajko - Bąk, starszy analityk rynku, Jones Lang LaSalle.

Śródmiejski obszar handlu jest najczęściej utożsamiany z rejonem Starego Miasta. Najdłuższym i najpopularniejszym ciągiem handlowym w mieście jest ul. Półwiejska, na której działa ok. 100 sklepów i w okolicach której znajdują się 4 centra handlowe. Kolejny projekt, Półwiejska_2, jest obecnie w fazie realizacji; będzie to jednak obiekt o bardziej śródmiejskim charakterze, co powinno przyczynić się do ożywienia handlu przy głównych ulicach.

Pieszy charakter ulicy wraz z wysoką liczbą przechodniów oraz dużą liczbą sklepów sprawia, że jest to rejon o dużej atrakcyjności dla sieci handlowych. Poza ul. Półwiejską główne ulice handlowe w Poznaniu to: ul. Paderewskiego, którą upodobały sobie marki z tzw. wyższej półki (Burberry, Escada / Escada Sport, Pinko czy Hexeline), Stary Rynek zdominowany przez najemców gastronomicznych, a także ul. Wrocławska i Szkolna.

Kluczowym najemcą lokali przy głównych ulicach handlowych jest sektor gastronomiczny, który zajmuje obecnie 34 proc. wszystkich istniejących lokali. Kolejną silnie reprezentowaną kategorią najemców są sklepy sprzedające odzież, obuwie i dodatki (19 proc. lokali). Z udziałem na poziomie 9 proc. podium zamykają sklepy z biżuterią i akcesoriami. Instytucje finansowe zajmują 5 proc. lokali.

  • mieszkaniec 2013-12-25 19:18:41
    Aglomeracja Poznanska liczy dokładnie 1,012 mln mieszkańców.Sam Poznań liczy grubo ponad 600 tys.mieszkanców wliczajac w to ok.90 ys przyjezdnych studentów którzy mieszkają w :Pozku 9 miesiecy w roku.
  • Julietta 2013-12-20 10:20:24
    Aglomeracja Poznania jest znacznie wieksza niz 800 tys. ze wzgledu na kolejne pierscienie gmin otaczajace miasto i zaliczane do aglomeracji. Poznanska suburbanizacja jest proporcjonalnie najwieksza w kraju. Jesli wydzielac tylko gminy bezposrednio graniczace z miastem trafniejsze byloby okreslenie faktyczna lub poza administracyjna wielkosc miasta. A to oznaczaloby, ze tak rozumiane miasto jest drugie co do wielkosci po Warszawie...

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA