PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pozytywne trendy na rynkach inwestycyjnych mimo mniejszej liczby transakcji - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 paź 2012 11:35

Pozytywne trendy na rynkach inwestycyjnych mimo mniejszej liczby transakcji - raport

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) w III kwartale br. wyniosła 536 mln euro - wynika z danych firmy Cushman & Wakefield. To nieco więcej niż w drugim kwartale (435 mln euro), ale ciągle znacznie mniej niż w ubiegłym roku.

REKLAMA

Od początku roku wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej wyniosła 1,9 mld euro, czyli prawie tyle samo, co w tym samym okresie 2010 roku i stanowiła prawie 41 proc. wolumenu inwestycji w 2011 r. (4,66 mld euro).

- Pomimo rozczarowujących danych inwestycyjnych, mniejszej liczby transakcji i przedłużającego się czasu ich zawierania, na rynkach inwestycyjnych, zwłaszcza w Polsce i Czechach, które cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, utrzymują się pozytywne trendy. W ostatnim kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji może wyraźnie wzrosnąć zważywszy na znaczną wartość transakcji w przygotowaniu. Jednak w skali całego regionu wolumen obrotów do końca roku może wynieść nieznacznie powyżej 3,5 mld euro, czyli o wiele mniej niż w rekordowym 2011 r., w którym zainwestowano 6,1 mld euro - powiedział Charles Taylor, partner w firmie Cushman & Wakefield.

W trzecim kwartale 2012 r. Polska nadal zajmowała dominującą pozycję w Europie Środkowej z wolumenem inwestycji na poziomie 1,15 mld euro, wyprzedzając pod tym względem Czechy (452 mln euro). Na Węgrzech odnotowano niewielki poziom aktywności inwestycyjnej, co świadczy o obawach inwestorów związanych z oczekiwanym porozumieniem pomiędzy rządem węgierskim a MFW i UE. Natomiast na Słowacji nie zawarto jeszcze w tym roku żadnej dużej transakcji inwestycyjnej pomimo optymistycznych prognoz gospodarczych. W Rumunii w trzecim kwartale bieżącego roku zainwestowano najwięcej od pierwszego kwartału 2011 r. (140 mln euro), głównie w sektorze handlowym.

Udział sektora handlowego w wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł 53 proc. 36,5 proc. transakcji wiąże się z nieruchomościami biurowymi, natomiast na nieruchomości magazynowe przypadło zaledwie 8 proc. łącznych obrotów inwestycyjnych - informują analitycy Cushman & Wakefield.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA